لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۱

فرد مظنون به تیراندازی در مدرسه یهودیان کشته شد


فرد مظنون به تیراندازی در مدرسه یهودیان کشته شد
فرد مظنون به تیراندازی در مدرسه یهودیان کشته شد

مقامات فرانسه می گویند فرد مظنون به قتل ۷ نفر پس از ۲۴ ساعت رویارویی با پلیس در شهر تولوز در جنوب فرانسه کشته شد.

کلاد گئان، وزیر کشور فرانسه روز پنج شنبه ۳ فروردین (۲ مارس) گفت ماموران پلیس به آپارتمانی یورش بردند که محمد مراح ۲۴ ساله در آن مخفی شده بود. مراح پیش از آن که خود را از پنجره به بیرون پرتاب کند، گلوله خورده بود.

گزارشها حاکی از آن است که ۳ مامور پلیس نیز در این تیراندازی مجروح شدند.

بنا به گفته مقامات، خواسته فرد مظنون این بود که «سلاح به دست بمیرد».

مراح که الجزایری تبار است به قتل یک خاخام و ۳ کودک ۴، ۵ و ۷ ساله در مدرسه یهودی تولوز متهم است. وی روز دوشنبه پس از تیراندازی سوار بر موتورسیکلت خود متواری شد.

پلیس فرانسه می گوید تیرانداز متهم از همان نوع اسلحه ای استفاده کرده است که سربازان فرانسوی آفریقایی تبار و فرانسویهای اهل کارائیب هفته گدشته در تولوز و یک شهر نزدیک آن به قتل رسیدند.

۲ مامور پلیس هنگام تلاش در ورود به منزلی که فرد مظنون در آن مخفی شده بود مجروح شدند.

وزیر کشور فرانسه گفت فرد مظنون از مداخله نظامی فرانسه در کشورهای خارجی خشمگین بود. وی گفت او قصد داشت انتقام کودکان فلسطینی بگیرد که در خاورمیانه کشته شده اند. سلام فیاض، نخست وزیر قلمروهای فلسطینی این قتل عام را محکوم کرد و گفت زمان آن فرا رسیده است که جنایتکاران به سوء استفاده از مردم فلسطینی برای توجیه اهداف خود پایان دهند.

بنا به گفته پلیس، آنها از طرف یک فروشنده موتور یاماها در تولوز سرنخ اصلی برای پیدا کردن این جوان مظنون را به دست آوردند. فروشنده موتور به پلیس گفت به یاد می آورد که یک مرد جوان از او خواسته بود تا دستگاه ضد دزد را از روی موتورسیکلت او بردارد. مقامات می گویند موتور مشابهی در قتلهای اخیر مورد استفاده قرار گرفته بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده با نیکولای سرکوزی، رئیس جمهوری فرانسه تلفنی تماس گرفت. در بیانیه کاخ سفید آمده است آقای اوباما با سرکوزی و دولت و مردم فرانسه ابراز همدردی کرده است. در این بیانیه آمده است پرزیدنت اوباما بر همراهی نزدیک مردم آمریکا با «متحدان و دوستان فرانسوی خود در چنین دوران دشواری» تصریح کرده است.

پرزیدنت سرکوزی در مراسم خاکسپاری دو نیروی نظامی در شمال تولوز گفت سربازانی که به قتل رسیده اند، قربانیان «اعدامهای تروریستی» بودند. او افزود که مرد مسلح مظنون در تلاش خود برای ایجاد تفرقه در کشور شکست خواهد خورد.

مارین لو پن، رهبر سیاسی جناح راست فرانسه در مصاحبه روز چهارشنبه خود با رادیو اسراییل، «اسلام گرایان بنیان گرا و افراطی» را به باد انتقاد شدید گرفت.

پیکر خاخام و سه کودک روز چهارشنبه در اسراییل به خاک سپرده شد.

XS
SM
MD
LG