لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۳

تصرف فرودگاه کلیدی شمال مالی توسط سربازان فرانسه


نیروهای فرانسوی که با ستیزه گران اسلامگرا در شمال کشور آفریقایی مالی می جنگند کنترل یک فرودگاه استراتژیک در نزدیکی مرز الجزایر را به دست گرفته اند.

وزارت دفاع فرانسه روز جمعه اعلام کرد نیروهای ويژه، فرودگاه شهر تسالیت در ناحیه کیدال را تصرف کرده اند و به سوی این شهر در حرکتند تا با کمک سربازان چاد آنجا را نیز تحت کنترل درآورند.

این فرودگاه برای نیروهای تحت رهبری فرانسه در نبرد علیه ستیزه گرانی که در پی از دست دادن کنترل بر شهرهای عمده در شمال مالی به صحرا گریخته اند، در حکم دسترسی به یک پایگاه جدید محسوب می شود.

جنگ در دیگر نقاط مالی روز جمعه نیز ادامه داشت.

در حومه شهر گائو یک بمب گذار انتحاری سوار بر موتورسیکلت خود را در نزدیکی یک پست بازرسی نظامی منفجر کرد. یک سرباز در این انفجار کشته شد.

یک خبرنگار محلی بنام سومالیا مائیگا پس از شنیدن صدای انفجار بلافاصله به محل شتافت. به گفته وی انفجار در فاصله ای کمتر از ده متری پست بازرسی رخ داد.

او می گوید مردم شهر می ترسند به بازار بروند و بعضی حتی از رفتن به مسجد برای نماز روز جمعه نیز می ترسیدند.

وی می گوید بعید بنظر می رسد بتوان دریافت آیا بمب گذار قصدش آسیب رساندن به پست بازرسی بود یا اینکه می خواست وارد شهر شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه گروه اسلامگرای موجائو مسئولیت انفجار را بعهده گرفته است.

در باماکو، پایتخت مالی، سربازان ارتش به یک اردوگاه ويژه چتربازان تیراندازی کردند. یک سخنگوی نظامی به صدای آمریکا گفت یک چترباز کشته شد و دست کم شش نفر دیگر مجروح شده اند.

این چتربازان، که به کلاه قرمزها معروفند، به آمادو تومانی تور، رئیس جمهوری برکنار شده وفادارند و از قبول ماموریت رفتن به شمال در قالب واحدهای عادی ارتش امتناع کرده بودند.

فرانسه می خواهد عملیات نظامی را، که چهار هفته از عمر آن می گذرد، به ارتش مالی و نیروهای آفریقائی واگذار کند. اما به گفته مقامات، هرگونه انتقالی مستلزم تثبت اوضاع از نظر امنیتی است.

فرانسه به سازمان ملل متحد پیشنهاد شکل بخشیدن به یک نیروی صلحبانی در مالی را ارائه داده است. اما دیپلمات ها در اظهارنظرهای خصوصی می گویند بعید است قطعنامه مجاز شناختن چنین ماموریتی تا پیش از پایان ماه فوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب برسد. پس از آن نیز دست کم دو ماه طول خواهد کشید تا امکان انتقال نیروهای آفریقائی به نیروی صلحبانی سازمان ملل متحد فراهم شود.

بحران مالی در اوایل سال ۲۰۱۲ هنگامی شروع شد که گروه جدائی طلب طارق موسوم به MNLA در شمال سر به شورش برداشت. MNLA و ستیزه گران اسلامگرا کنترل شمال را در پی کودتای ماه مارس در باماکو به دست گرفتند اما MNLAخیلی زود پس از آنکه ستیزه گران قوانین سفت و سخت اسلامی را در آن منطقه به جرا گذاشتند، از آنها جدا شدند.

نیروهای فرانسوی ماه گذشته به درخواست دولت مالی وارد آن کشور شدند تا ستیزه گران مرتبط با القاعده را که به سوی باماکو، پایتخت مالی به راه افتاده بودند، عقب برانند.
XS
SM
MD
LG