لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

حمله ۳۰ جت جنگنده فرانسه به مواضع شورشیان در مالی


مقامات نظامی فرانسه از حمله هواپیماهای جنگی فرانسه به مواضع ستیزه گران اسلامی در شمال شرقی کشور آفریقائی مالی خبر می دهند. حمله به فاصله چند ساعت پس از دیدار فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه از مالی انجام گرفته است.

خبرگزاری فرانسه اظهارات یک مقام نظامی را نقل می کند که گفته است ۳۰ جت جنگی مراکز تعلیماتی و تدارکاتی ستیزه گران را در حملاتی شبانه که تاسحرگاه امروز، یکشنبه، طول کشید بمباران کردند.

اولاند روز شنبه به مردم مالی گفت تروریست ها فراری و تحت تعقیب هستند اما پیروزی هنوز تکمیل نشده است .

رئیس جمهوری فرانسه که با حضور دیونکوندا ترائور، رئیس جمهوری موقت مالی صحبت می کرد گفت فرانسه موظف به مداخله بود و باید به نیروهای مالی کمک می کرد تا ستیزه گران را از پایگاه هایشان در شمال عقب برانند.

اولاند گفت: "شهر ها و روستاها، یکی پس از دیگری، تمامیت و قدرت خود را به وسیله ارتش های مالی و فرانسه ،و با کمک کشورهای غرب آفریقا، بازیافتند".

وی گفت نیروهای فرانسوی جنگیده اند تا مردم مالی بتوانند در این مستعمره پیشین فرانسه در صلح و دمکراسی زندگی کنند.

ترائور از اولاند برای مداخله فرانسه قدردانی کرد.

سفر یک روزه اولاند به مالی سه هفته پس از شروع مداخله فرانسه انجام گرفت.
رئیس جمهوری فرانسه، در این سفر، همراه با وزیران دفاع و دارائی، از شهر سوار (Sevare) و نیز از شهرباستانی تیمباکتو (Timbuktu) دیدن کرد.

اولاند گفت " تمامی شهرهائی که آزاد شدند، آزاد سازی شان توسط ارتش مالی با حمایت ارتش فرانسه انجام گرفت". وی افزود "همواره این نیروهای مالی بودند که نخست وارد می شدند". وی گفت "آنها در غرال (Kidal) لازم بود که به فرودگاه بروند. شرایطی بسیار استثنائی وجود داشت. بعد هم توفان شد که عملیات را متوقف ساخت، اما عملیات ادامه خواهد یافت زیرا عزم ما و مالی بر آن است که امکانات فرانسه در مالی، در چارچوب ضوابط سازمان ملل متحد، بکار گرفته شود، و این شامل بازگرداندن کامل تمامیت ارضی مالی است".

اولاند تلاش می کند نیروهای آفریقائی را جایگزین سربازان فرانسوی کند، که با ستیزه گران می جنگند.

گروه شورشی طارق (Tuareg) موسوم به MNLA برای قلمرو طارق می جنگد. این گروه سال گذشته شمال مالی را تصرف کرد و پس از سقوط دولت مالی، به ستیزه گران اسلامی ملحق شد. طارقی ها بعدا از ستیزه گران ، که در شمال مالی قوانین سفت و سخت اسلامی برقرار کرده بودند، جدا شدند. MNLA اکنون می گوید از عملیات فرانسه در مالی جانبداری می کند.
XS
SM
MD
LG