لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۴

ناتو: بمباران لیبی ادامه می یابد


ناتو: بمباران لیبی ادامه می یابد
ناتو: بمباران لیبی ادامه می یابد

دبیر کل ناتو به مخالفان در لیبی اطمینان داده است که این اتحادیه بمباران نیروهای قذافی را تا زمانی که شهروندان لیبیایی را تهدید کنند، ادامه خواهد داد.

آندرس فوگ راسموسن روز چهارشنبه در بروکسل در پی دیدار با یک هیات از مخالفان قذافی به سرپرستی محمود جبریل همچنین گفت رهبر لیبی مشروعیت خود را از دست داده و باید به عنوان یک راه حل سیاسی برای مناقشه از قدرت کناره گیری کند. در این دیدار جبریل، راسموسن را از پیشرفت قیام ۵ ماهه علیه حکومت ۴۲ ساله قذافی آگاه ساخت.

هیات مخالفان همچنین در گفتگوهای بروکسل ارتقا جایگاه سیاسی به دست آورده اند. وزیران امور خارجه بلژیک، هلند و لوکزامبورگ گفته اند مخالفان را به عنوان نمایندگان مشروع مردم لیبی به رسمیت می شناسند.

در همین حال یک گروه طرفدار حقوق بشر آمریکا می گویند که مخالفان به اموال عمومی، بیمارستان ها و خانه های شخصی آسیب رسانده و وفاداران قذافی در غرب لیبی را مورد ضرب و شتم قرار داده اند. این سازمان دیده بان حقوق بشر از مخالفان قذافی خواسته است تا در مناطق تحت کنترل خود از غیرنظامیان حفاظت کنند.

از سوی دیگر وزیر امور خارجه فرانسه می گوید اعضای ناتو با فرستادگان معمر قذافی که از آمادگی وی برای کناره گیری از قدرت خبر داده اند، تماس گرفته اند.

آلن ژوپه روز سه شنبه گفت مذاکرات هنوز در مرحله مقدماتی است، اما فرستادگان به مقام ها گفته اند قذافی برای رفتن آماده می شود. اجازه دهید درباره آن گفتگوکنیم. هنوز صحت این اطلاعات تایید نشده است. قذافی تاکنون حاضر به کناره گیر نشده است. روز سه شنبه همچنین بغدادی المحمودی نخست وزیر لیبی به روزنامه فرانسوی فیگارو گفت دولت متبوعش آماده است بدون شرط با پاریس و مخالفان گفتگو کند. وی تصریح کرد قذافی در چنین مذاکراتی حضور نخواهد داشت. سخنگوی شورای ملی انتقالی تاکید کرده که تنها در صورتی در این مذاکرات شرکت خواهند کرد که خروج قذافی و پسرانش از قدرت بررسی شود.

XS
SM
MD
LG