لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

کناره گیری رهبر حزب جبهه ملی فرانسه


خانم ماری لوپن پس از انتخاب شدن به رهبری حزب جبهه ملی فرانسه
خانم ماری لوپن پس از انتخاب شدن به رهبری حزب جبهه ملی فرانسه

ژان ماری لوپن طی مراسمی از رهبری «حزب جبهه ملی فرانسه» که تشکیلاتی راست افراطی است، کناره گیری کرد.

ژان ماری لوپن که ۸۲ سال دارد، ۵ بار نامزد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بود و در دور دوم انتخابات سال ۱۳۸۰ و در مصاف با ژاک شیراک رئیس جمهوری آن زمان فرانسه، با کسب ۱۷.۴ درصد از آرا به صورتی غیر منتظره در مکان دوم گرفت.

آقای لوپن که تقریبا ۴ دهه پیش حزب جبهه ملی فرانسه را بنیانگذاری کرد، در مراسم پر شوری که از جانب آن حزب برگزار شده بود، خطاب به طرفدارانش گفت، «من آینده، اتحاد و سر سختی این جنبش در دستیابی به آرمان هایش را تحت رهبری جدیدی که برای آن انتخاب خواهد شد، به شما می سپارم.»

انتخابات آتی ریاست جمهوری فرانسه دو سال دیگر برگزار می شود و آقای لوپن با اشاره تلویحی به آماده سازی جبهه ملی برای شرکت در آن رای گیری گفت، «می دانم که حضور این تشکیلات در صحنه سیاسی کشور، امیدی است برای میلیون ها فرانسوی. امیدوارم تا دیر نشده شاهد پیوستن تعداد بیشتری از هموطنان به این جبهه برای نبرد سیاسی آتی باشم.»

به گزارش مطبوعات فرانسوی، ژان ماری لوپن مدت ها قبل از کناره گیری از رهبری حزب جبهه ملی زمینه را برای جانشینی دخترش، ماری لوپن، فراهم کرده است. یک استاد علوم سیاسی فرانسوی هم می گوید «احتمالا آقای لوپن جانشین مورد نظرش را پیدا کرده، چون قبلا می گفتند با خروج لوپن، جبهه ملی هم از بین خواهد رفت.»

خانم ماری لوپن ۴۲ ساله که ۴ فرزند دارد، در مصاف با رقیبش «برونو گولنیچ»، فرد دوم در حزب جبهه ملی فرانسه، به رهبری آن تشکیلات انتخاب شد.

خانم لوپن در نگاه اول، چهره ای کمتر جنجالی و پرخاشجو به نمایش گذاشته و مصصم است تصویر حزب جبهه ملی به عنوان تشکیلاتی نژاد پرستانه و ضد یهود را ترمیم کند.

حزب جبهه ملی فرانسه در حالی هفته آینده نامزد آن تشکیلات را برای شرکت در انتخابات آتی ریاست جمهوری معرفی خواهد کرد، که نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فعلی فرانسه هنوز در مورد شرکت یا عدم شرکت در انتخابات سال ۱۳۹۱ اظهار نظر نکرده، و نامزد حزب سوسیالیست فرانسه در آن انتخابات نیز تا چند ماه دیگر معرفی نخواهد شد.

حزب جبهه ملی فرانسه همواره سیاستی سرسختانه در برابر مهاجران و مهاجرت خارجی ها به آن کشور داشته است. از سوی دیگر، نرخ بیکاری در فرانسه در دهه گذشته بین ۸ تا ۱۰ درصد در نوسان بوده و یک چهارم جوانان جویای کار در آن کشور عملا بیکار هستند، وضعیتی که به خودی خود نقطه قوتی برای حزب جبهه ملی فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور شمرده می شود.

XS
SM
MD
LG