لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

حمله شدید دولت فرانسه به سازمان مجاهدین خلق


مریم رجوی، رهبر شورای مقاومت سازمان مجاهدین خلق ایران
مریم رجوی، رهبر شورای مقاومت سازمان مجاهدین خلق ایران

این نخستین باری است که دولت فرانسه با لحنی چنین تند از سازمان مجاهدین خلق انتقاد می کند.

در پی فراخوان سازمان مجاهدین خلق ایران، که جمعیتی گسترده از هواداران خود را به محل برگزاری یک تظاهرات خیابانی در حومه پاریس کشاند، دولت فرانسه از آن گروه به شدت انتقاد کرد.

رومن نادال، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه سازمان مجاهدین خلق را – که مقرشان در فرانسه است – برای «القای افکار خشونت آمیز و غیردموکراتیک با ماهیت فرقه گرایانه»، و «کارزار فشرده برای تأثیرگذاری و تحریف اطلاعات» محکوم کرد. دولت فرانسه معمولاً چنین لحن تندی به کار نمی برد.

روز جمعه ده‌ها هزار نفر در حمایت از سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس راهپیمایی کردند، که در میان آنها ژنرال‌ها و مقامات ارشد پیشین آمریکایی هم دیده می‌شدند.

مریم رجوی از رهبران سازمان مجاهدین خلق و رئیس شورای مقاومت آن سازمان، انتقاد فرانسه را «هدیه ای به ملایان حاکم بر ایران» خواند.

برنار کوشنر وزیر خارجه پیشین فرانسه هم گفته از اظهارات دولت فرانسه احساس «شرم» کرده است.

سه هزار نفر از اعضای آن سازمان که پیشتر در مبارزات مسلحانه شرکت داشتند، اکنون در اردوگاه آزادی (کمپ لیبرتی) در عراق اسکان دارند، و با توجه به خشونت‌های اخیر در آن اردوگاه، سازمان مجاهدین نگران امنیت آنهاست.

سازمان مجاهدین خلق از گروه‌های عمده مخالف نظام جمهوری اسلامی در ایران است و بسیاری از اعضای آن از سال ۱۳۵۹ به این سو دستگیر، زندانی و اعدام شده‌اند و بسیاری نیز در کشورهای عراق و فرانسه اقامت دارند.

XS
SM
MD
LG