لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۹

نخست وزیر عراق: فرانسه در حملات هوایی شرکت خواهد کرد


نشست خبری مشترک مسعود بارزانی و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در اربیل، عراق
نشست خبری مشترک مسعود بارزانی و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در اربیل، عراق

نخست وزیر جدید عراق می گوید فرانسه بعنوان بخشی از گسترش کوشش های بین المللی برای نبرد با گروه حکومت اسلامی به حملات هوائی آمریکا در عراق خواهد پیوست.

به گزارش آسوشتیدپرس، حیدر العبادی این خبر را روز جمعه در بغداد در پی دیداری با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد و گفت « برای مقابله با داعش ما به حمایت هوائی متحدان خود نیاز داریم.»

العبادی که در نشست خبری مشترکی با اولاند سخن می گفت، اظهار داشت رئیس جمهوری قول داد فرانسه در این کوشش مشارکت خواهد کرد. هیچکدام از آنها زمانی برای پیوستن فرانسه به مبارزه هوایی ارائه ندادند.

العبادی همچنین از جامعه بین المللی خواست علیه گروه های پیکارجو در سوریه نیز عمل کند.

اولاند گفت فرانسه چهار محموله تسلیحاتی و ۶۰ تن کمک های بشر دوستانه به عراق تحویل داده است.

پیشتر در روز جمعه، اولاند در یک نشست خبری با فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق، گفت گروه حکومت اسلامی با «تمام مردمی که نگرش یا ایده های آنرا قبول ندارند می جنگد.»

او گفت هدف کنفرانس پاریس در روز دوشنبه این است که «کمک ها، حمایت و اقداماتی را که برای وحدت عراق و مقابله با این گروه تروریستی لازم است هماهنگ کند.»

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام فرانسوی می گوید حملات هوایی فرانسه احتمالا درهماهنگی با آمریکا آغاز خواهد شد، اما شامل نیروهای زمینی نخواهد بود.

رهبر فرانسه، پیش از بازگشت به پاریس، بعد از ظهر جمعه به اربیل مرکز اقلیم خودمختار کردستان عراق رفت، با مسعود بارزانی ملاقات کرد و در نشست خبری مشترکی گفت نیروهای کرد از تسلیحاتی که فرانسه فرستاده است بخوبی استفاده کرده اند.

در این میان، روز جمعه یک بمب اتومبیلی در نزدیکی بازاری در محله بغدادنو در جنوب شرقی پایتخت عراق منفجر شد، ۷ تن را کشت و ۲۱ نفر را مجروح کرد.

گزارش آسوشیتدپرس حاکی است در انفجارهایی در سه محله مختلف بغداد نیز مجموعا ۱۰ تن جانسپردند و ۳۱ نفر مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG