لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

وزیر دارایی فرانسه ابراز امیدواری کرد نخستین تراکنش «اینستکس» تا چند روز آینده تکمیل شود


برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه - آرشیو
برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه - آرشیو

وزیر دارایی فرانسه روز پنجشنبه ۱۳ تیر ابراز امیدواری کرد که نخستین تراکنش سازوکار ویژه مالی تجارت بین اتحادیه اروپا و ایران، موسوم به اینستکس، ظرف چند روز آینده تکمیل شود.

به گزارش رویترز، برونو لومر به خبرنگاران در لهستان گفت: «ما می‌خواهیم اینستکس ظرف چند روز عملیاتی شود و من امیدوارم بتوانیم در چند روز آینده آن را اجرا کنیم.»

وی اضافه کرد: «تراکنش اول محدود خواهد بود. اما این نقطه آغاز است و ما انتظار داریم اینستکس یک ابزار کارآمد باشد.»

پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، که از آغاز مخالف توافق هسته‌ای برجام با جمهوری اسلامی بود، با استناد به ادامه برنامه موشکی بالستیک و رفتار بدخواهانه جمهوری اسلامی و به تبع آن نقض روح برجام، در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ از آن خارج شد و نه تنها تحریم‌هایی که با اجرای توافق لغو شده بودند را باز گرداند، بلکه تحریم های جدیدی را نیز علیه رژیم ایران اعمال کرد.

سه متحد اروپایی واشنگتن که طرف توافق با تهران بودند - یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان - با این تصمیم پرزیدنت ترامپ موافق نبوده و در یک سال گذشته در تلاش برای حفظ برجام و ادامه تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران بر مبنای برجام بوده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، چندی پیش با اشاره به مکانیسم ابتکاری اروپایی‌ها موسوم به اینستکس برای حفظ تبادلات تجاری با ایران بر مبنای برجام گفت که طبق تحریم‌های فعلی خدمات بشردوستانه و نیازهای اضطراری می‌تواند ارائه شود، اما وقتی ارتباط از آن بالاتر برود، ممکن است به حوزه تحریم‌های اعمال شده وارد شود. وی در همان زمان هشدار داده بود که واشنگتن به هرگونه نقض تحریم‌ها واکنش نشان خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG