لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۱

وزیر اقتصاد فرانسه: بحران ایران فرصتی برای ایجاد نهاد مالی مستقل اروپا است


برونو لومر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه، امروز جمعه ۱۳ مهر گفت تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران فرصتی برای اتحادیه اروپا است تا بتواند نهادهای مالی خود را مستقل از آمریکا ایجاد کند.

لومر که در کنفرانسی در اسلواکی سخن می‌گفت، «بحران ایران» را فرصتی برای اروپا توصیف کرد که «نهادهای مالی مستقل خود را داشته باشد تا با هر کس که می‌خواهد تجارت کند».

او همچنین گفته است واشنگتن نمی‌تواند برای اروپا تصمیم بگیرد که می‌تواند با ایران تجارت کند یا خیر.

اظهارات او در حالی است که دولت دونالد ترامپ با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای خود روح توافق هسته‌ای را نقض می‌کند، از برجام خارج شد.

پس از خروج آمریکا از برجام، دور نخست تحریم‌ها علیه ایران از مرداد سال جاری آغاز شد. دور دوم تحریم‌ها که شامل صادرات نفت ایران هم می‌شود، قرار است از ۱۳ آبان اعمال شود.

با وجود خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال جاری، اتحادیه اروپا، روسیه و چین همچنان به این توافق پای‌بند مانده‌اند. اتحادیه اروپا در ماه‌های اخیر تلاش کرده است تا راهی برای کاهش تاثیر تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران بیابد.

ماه گذشته و هم‌زمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کشورهای باقی‌مانده در برجام اعلام کردند ساز و کاری ویژه برای ارتباط مالی با ایران ایجاد می‌کنند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آن زمان گفته بود اتحادیه اروپا تصمیم دارد «یک نهاد حقوقی برای ایجاد تسهیلات مبادلات مالی مشروع با ایران» ایجاد کند. نهادی که به گفته او به شرکت‌های اروپایی این امکان را می‌دهد که «براساس قوانین اتحادیه به معامله با ایران ادامه دهند».

این مساله با واکنش مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا مواجه شد که ایجاد چنین ساز و کاری را «شدیدا غیرسازنده» دانست و گفت از تصمیم اتحادیه اروپا، روسیه و چین «مایوس» شده است. به گفته او این تصمیم «یکی از غیرسازنده‌ترین مسایل برای صلح و امنیت جهانی است و می‌تواند موقعیت ایران به عنوان حامی اصلی تروریسم در جهان و یک صادرکننده تروریسم را تقویت کند».

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG