لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

`ظریف در دیدار با قانون‌گذاران فرانسوی: از گفتگوهای حقوق بشری نگرانی نداریم


 ظریف به پرسش هاى حقوق بشرى چند سناتور‌‌ همان جواب هاى همیشگى را داد
ظریف به پرسش هاى حقوق بشرى چند سناتور‌‌ همان جواب هاى همیشگى را داد

محمدجواد ظریف که در فرانسه به سر می برد، در دیدار با قانون‌گذاران فرانسوی از مساله حقوق بشر ایران دفاع کرد و گفت که ایران از گفتگوهای حقوق بشری نگرانی ندارد.

آقای ظریف که روز دوشنبه وارد پاریس شده بود، سه شنبه دوم تیر با ژراد لرشه، رئیس مجلس سنای فرانسه دیدار کرد.

ژراد لرشه، رئیس مجلس سنای فرانسه با استقبال از حضور ظریف، گفت: "تازگى‌ها ما تقریبا هر سه ماه یکبار با هم ملاقات مى کنیم."

ظریف هم درباره مسایل اقتصادی بین دو کشور گفت: "براى اجراى توافق نامه هاى همکارى امضا شده میان ایران و فرانسه در جریان سفر روحانى به پاریس، مشکلات بانکى وجود دارد."

نیلوفر پورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا گزارش می دهد:

در پایان دیدار رسمى رئیس سناى فرانسه و ظریف چنددقیقه اى بدون حضور همراهان برای گفت و گو به اتاق دیگرى رفتند.

وزیر امورخارجه ایران، سپس با اعضای کمیسیون روابط خارجی و دفاع مجلس سنای فرانسه دیدار کرد.

ظریف در ابتدای سخنانش، به انتخابات مجلس ایران و رضایت همه جانبه از آن اشاره کرد و گفت که کمیته دوستى مجلس ایران و فرانسه تشکیل خواهد شد.

در جلسه ظریف با اعضای کمیسیون روابط خارجی و دفاع مجلس سنای فرانسه، یکى از نمایندگان زن سنا در مورد حجاب اجبارى براى گردشگران از ظریف پرسید. ظریف در پاسخ گفت: "این مشکلى براى توریست‌ها نیست و همه احترام مى گذارند مثل خود شما!"

سناتور فرانسوى دیگری پرسید که چرا ایران در حالیکه هنوز قرارداد با ایرباس را اجرا نکرده با بوئینگ قرارداد امضا کرده است، که ظریف گفت: " اگر دیپلماتیک صحبت کنم، قرارداد بوئینگ مشکل ایرباس را حل مى کند."

ایران از مدتها پیش اعلام کرد قصد دارد نیاز هواپیمایی خود را با قرارداد با شرکتهای ایرباس و بوئینگ حل کند و موافقتنامه نیز با ایرباس امضا کرد. هفته پیش اما بالاخره قرارداد ایران با بوئینگ که شرکت آمریکایی است، منعقد شد.

به نظر می رسد ایران برای نشان دادن عادی شدن شرایط اقتصادی بعد از تحریم ها، ترجیح داده ابتدا با یک شرکت آمریکایی قرارداد امضا کند و بعد به سراغ اجرای قرارداد شرکت فرانسوی برود.

در این جلسه همچنین ظریف به پرسش هاى حقوق بشرى چند سناتور‌‌ همان جواب هاى همیشگى را داد وگفت: هیچ نگرانى از گفتگوهاى حقوق بشرى نداریم.

ظریف در این جلسه همچنین خبر داد کلود بارتلن، رئیس مجلس فرانسه، در هفته هاى آینده به تهران سفر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG