لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

وزیر خارجه فرانسه: محکومیت فریبا عادلخواه روابط با ایران را دشوارتر می کند


وزیر خارجه فرانسه روز سه شنبه ۶ خرداد در واکنش به حکم ۶ سال زندان فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی، گفت که این حکم تصمیمی با انگیزه سیاسی بوده و این اقدام روابط با ایران را دشوارتر می کند.

به گزارش رویترز، ژان ایو لودریان در گفت‌وگو با یک رادیو فرانسه، گفت که «این محکومیت بدون هیچ عنصر جدی شکل گرفته و انگیزه سیاسی دارد.»

او در ادامه قویاً از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است تا فریبا عادل‌خواه را «بدون هیچ تأخیری» آزاد کنند.

وزیر خارجه فرانسه همچنین تاکید کرد که «این تصمیم روابط ما با مقامات ایران را بسیار دشوارتر می کند.»

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی «بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس»، خرداد امسال توسط سازمان اطلاعات سپاه در تهران بازداشت شد و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در تهران، خانم عادل‌خواه را به ۶ سال حبس محکوم کرد.

در واکنش به محکومیت خانم عادلخواه، وزارت امورخارجه فرانسه در بیانیه ای این حکم را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری شهروند خود در ایران شده بود.

پیش از این وزارت خارجه فرانسه در مرداد سال گذشته اعلام کرده است که جمهوری اسلامی اجازه دسترسی کنسولی به فریبا عادلخواه، پژوهشگر زندانی ایرانی- فرانسوی، را نمی‌دهد.

تاکنون چند فرانسوی در دهه گذشته در ایران بازداشت شدند که با رایزنی و بعضی اوقات با مبادله زندانی، ایران این افراد را آزاد کرد. یکی از این موارد آزادی «کلوتیلد ریس» دانشجوی فرانسوی بود که در حاشیه اعتراضات ۸۸ ایران بازداشت شد و در نهایت با علی وکیلی‌راد متهم به قتل شاپور بختیار و مجید کاکاوند متهم به همکاری بازرگانی تسلیحاتی با ایران مبادله شد.

ایران بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را از زمان خروج آمریکا از برجام، تشدید کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG