لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

پاریس حضور نیروهای امنیتی در اقامتگاه سفارت فرانسه در تهران را محکوم کرد


پاریس حضور نیروهای امنیتی در اقامتگاه سفارت فرانسه در تهران را محکوم کرد
پاریس حضور نیروهای امنیتی در اقامتگاه سفارت فرانسه در تهران را محکوم کرد

فرانسه، پرسنل امنیتی جمهوری اسلامی ایران را به انجام «اعمال غیرقابل قبول خشونت آمیز» در اقامتگاه سفارت فرانسه در تهران در روز یکشنبه، متهم کرد و به همین دلیل، سفیر جمهوری اسلامی در پاریس را برای ارائه شکایت، فراخواند.
وزارت خارجه فرانسه روز سه شنبه گفت «نیروهای ناشناس امنیتی» ورودی اقامتگاه را مسدود و میهمانان سفیر فرانسه در ایران را بازداشت کردند. این میهمانان برای شرکت در یک مراسم اجرای موسیقی ایرانی دعوت شده بودند.
وزارت خارجه فرانسه واقعه روز یکشنبه در تهران را «نقض جدی» کنوانسیون ۱۹۶۱ وین درباره روابط دیپلماتیک خواند.
اقدام روز یکشنبه نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و حضور آنان در اقامتگاه سفارتخانه فرانسه در تهران، تازه ترین نمونه از موارد اختلاف میان دو کشور ایران و فرانسه است.
فرانسه با حمایت تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد موضع سرسختانه تری در قبال برنامه اتمی تهران در پیش گرفته و همچنین درباره مسائل حقوق بشر به تهران فشار آورده است.
پیشتر، جمهوری اسلامی به شهروندان ایران درباره سفر به فرانسه هشدار داد و گفت تظاهرکنندگان فرانسوی علیه اصلاحات بازنشستگی، موجب «ناآرامی های جدی» در این کشور شده اند.
روزنامه تندروی کیهان چاپ تهران نیز، چند ماه پیش «کارلا برونی» بانوی اول فرانسه را مستحق مرگ خواند زیرا همسر رئیس جمهوری فرانسه صدور حکم سنگسار برای سکینه محمدی به اتهام زنا را محکوم کرده بود.

XS
SM
MD
LG