لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۰

برگزاری رژه سالانه باستیل در فرانسه


مراسم رژه روز باستیل در فرانسه در حالی برگزار شد که تعداد زیادی از چهره های سرشناس و برجسته جهان، از جمله بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، به فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه پیوستند و در این مراسم سالیانه شرکت کردند.

نزدیک به ۵ هزار نفر نظامی، از جمله سربازان سازمان ملل متحد با کلاه های بره آبی رنگ و نظامیانی از ۱۳ کشور آفریقائی در برابر جایگاه ویژه ریاست جمهوری فرانسه، که در آن آقای اولاند و بان کی مون ایستاده بودند، رژه رفتند.

بزرگترین روز تعطیل فرانسه در شرایطی برگزار می شود که پیامدهای سهمگین ناشی از تصادف مهلک قطار در جمعه گذشته در بیست کیلومتری پاریس، بر مراسم رژه سایه افکنده بود. دست کم هفت نفر بر اثر خارج شدن قطار از ریل جان خود را از دست دادند و تعداد زیادی نیز مجروح شدند.

آقای اولاند در مصاحبه تلویزیونی روز یکشنبه گفت باید برای نگهداری، تعمیر و بازسازی ریل های قدیمی اقدامات بیشتری اتخاذ شوند.

اما در مصاحبه روز یکشنبه توجه رئیس جمهوری فرانسه بیشتر به دستاوردهای جدید کشور معطوف شده بود. او با اشاره به افزایش رشد صنایع و مصرف مردم گفت که اقتصاد فرانسه در حال بازسازی و احیا است.

مراسم سنتی و سالیانه روز رژه باستیل در خیابان مشهور شانزلیزه با شرکت افسران کشور مالی برگزار شد، امری که توجه عموم را به نقش فرانسه در آزاد کردن کشورهای شمال آفریقا از دست شورشیان و سایر گروه های اسلام گرا جلب می کرد.
XS
SM
MD
LG