لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۴

روسیه پیشنهاد ناتو برای دفاع موشکی را بررسی می کند


روسیه پیشنهاد ناتو برای دفاع موشکی را بررسی می کند
روسیه پیشنهاد ناتو برای دفاع موشکی را بررسی می کند

دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه می گوید مسکو پیشنهاد ناتو را برای همکاری در بوجود آوردن یک سپر دفاع موشکی در اروپا بررسی می کند.
مدودف روز سه شنبه گفت مسکو می خواهد درباره شکل این نوع همکاری جزییات بیشتری از ناتو دریافت کند و پس از بررسی پیشنهاد پاسخ خواهد داد.
مدودف، که روز سه شنبه در کنفرانس خبری مشترکی با همتایان فرانسوی و آلمانی خود، دو روز پس از مذاکراتی در شمال فرانسه سخن می گفت، اظهار داشت او در اجلاس سران ناتو در لیسبون در ماه آینده حضور خواهد یافت.
فرانسه و آلمان می گویند آنها می خواهند روسیه نزدیکتر در مسائل امنیتی اروپا درگیر شود. دیگر اعضای اتحادیه اروپا علاقه کمتری به این عقیده نشان داده اند.
روسیه از دیرباز ابزار نگرانی کرده است که ایجاد یک سپر موشکی در اروپا قدرت اتمی بازدارنده آنرا ضعیف خواهد کرد. اما ناتو می گوید به سپر پیشنهادی برای حفاظت از حملات احتمالی موشکی ایران، نه روسیه، نیاز است.
نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری گفت اتحادیه اروپا و روسیه باید برای بوجود آوردن یک منطقه اقتصادی و امنیتی مشترک تا سال ۲۰۲۵ کار کنند. او همچنین خواهان حذف شرط داشتن ویزا برای سفر در داخل چنین منطقه ای شد.
پرزیدنت مدودف نیز علاقه روسیه را به آمد وشد بین ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بدون نیاز به ویزا تکرار کرد. اما پذیرفت که لغو ویزاهای اتحادیه برای روس ها روندی است که کارهای بیشتری را ایجاب می کند.

XS
SM
MD
LG