لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

فرانسه: اتحادیه اروپا اعمال تحریم علیه ترکیه را بررسی می‌کند


عملیات نظامی ترکیه در سوریه
عملیات نظامی ترکیه در سوریه

وزیر امور اتحادیه اروپای فرانسه می گوید مسئله وضع تحریم‌هایی علیه ترکیه و عضویت آن در ناتو در جلسه هفته آینده رهبران اتحادیه اروپا بررسی خواهد شد.

رهبران اتحادیه اروپا ۱۷ اکتبر (۶ روز دیگر) در بروکسل گرد هم می آیند. وزیران خارجه اتحادیه اروپا نیز قرار است روز دوشنبه در لوکزامبورگ درباره ترکیه صحبت کنند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، وزیر امور اتحادیه اروپای فرانسه درباره احتمال وضع تحریم ها علیه ترکیه گفت این موضوعی است که هفته آینده در شورای اروپا در مورد آن بحث و گفتگو می شود.

وزیر امور اتحادیه اروپای فرانسه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا عضویت ترکیه در پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، باید به حال تعلیق در آید گفت «همه صحبت ها» هفته آینده انجام می‌شود.

این مقام فرانسوی گفت که محکومیت ترکیه فقط محدود به حرف و محکومیت لفظی نخواهد بود.

عملیات ترکیه در شمال شرق سوریه و همچنین عملیات دریایی مربوط به اکتشافات نفت و گاز آن در آب‌های محل اختلاف با قبرس، از جمله مواردی است که توجه اتحادیه اروپا را جلب کرده است. خبرگزاری رویترز می گوید در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در سوریه، دولت های اتحادیه اروپا تحریم تسلیحاتی ترکیه را نیز بررسی می کنند.

ترکیه که یکی از اعضای ناتو است، می گوید در صدد ایجاد «منطقه ای امن» برای بازگرداندن میلیون ها نفر از آوارگان سوریه است. اردوغان تهدید کرده است اگر اتحادیه اروپا عملیات ارتش ترکیه را «اشغال» توصیف کند، اجازه می دهد آوارگان سوری راهی اروپا شوند. ترکیه میزبان ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار آواره سوری است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG