لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۲

حذف نیکولا سارکوزی از رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری فرانسه


نتایج انتخابات مقدماتیِ تعیین نامزد نهایی احزاب راست و میانه برای شرکت در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷، حاکی از راهیابی فرانسوآ فییون و آلن ژوپه به دور دوم است.

نیکولا سارکوزی با قرار گرفتن در جایگاه سوم از عرصه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ فرانسه حذف شد.

پس از اعلام نتایج اولیه این انتخابات که در آن فرانسوا فیون، نخست وزیر پیشین فرانسه، با اختلاف بسیار در صدر قرار گرفته بود، نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری پیشین این کشور برای بار دوم از سیاست خداحافظی کرد.

این نخستین بار است که احزاب راست و میانه فرانسه برای تعیین نامزد نهایی این جناح انتخابات مقدمانی برگزار می کنند. روز یکشنبه در مرحله اول این انتخابات مقدماتی حدود چهار میلیون نفر شرکت کردند.

نامزد نهایی جناح راست یکشنبه هفته آینده ( ۲۷ نوامبر) از میان فرانسوا فییون و الن ژوپه انتخاب خواهد شد.

از ۷ نامزد جناح راست در انتخابات مقدماتی، ۶ نفر افرادی شناخته شده در عرصه سیاسی فرانسه بودند. نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری سابق فرانسه، الن ژوپه و فرانسوا فیون نخست وزیران اسبق دولت هاى شیراک و ساركوزى بوده اند. ژان فرانسوا کوپه، برونو لومر و ناتالی کوسیسکوموریزه هرکدام سابقه وزارت را در کارنامه دارند و ژان فردریک پواسون چهره کمتر شناخته شده این رقابت نماینده مجلس و نامزد «حزب دموکرات مسیحی» است.

نتیجه دور نخست انتخابات مقدماتی جناح راست برای انتخاب نامزد نهایی احزاب راست و میانه بسیار تعیین کننده است چرا که یکی از این دو سیاستمدار پیروز ، احتمالا رییس جمهوری آینده فرانسه خواهد بود.

نارضایتی های عمومی از دولت سوسیالیست فرانسه و پایین بودن محبوبیت فرانسوا اولاند رئیس جمهوری این کشور، احتمال راه یابی کاندیدای جناح چپ به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ فرانسه را به شدت کاهش داده است. پیش بینی می شود یکی از دو نفری که روز یکشنبه انتخاب شدند با مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی (جبهه ملی)، در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که کمتر شش ماه دیگر برگزار خواهد شد، برای ورود به کاخ الیزه رقابت خواهد کرد.

نیکولا سارکوزی و برونو لومر دو نامزد حزب «جمهوری خواهان» گفته اند در دور دوم به فرانسوا فییون رای خواهند داد. با این حساب احتمالا فرانسوا فییون کاندیدای نهایی احزاب راست و میانه در رقابت های انتخاباتی ماه می سال ۲۰۱۷ خواهد بود.

میزان مشارکت در این انتخابات مقدماتی بسیار بیشتر از پیش بینی ها بود. رسانه های فرانسه این احتمال را مطرح می کنند که ممکن است برخی هواداران احزاب چپ و یا حزب جبهه ملی برای تاثیر گذاشتن در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال۲۰۱۷، در این رای گیری مقدماتی و حذف نیکولا سارکوزی مشارکت کرده باشند.

نامزد نهایی حزب سوسیالیست فرانسه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ هنوز مشخص نشده. فرانسوا اولاند رییس جمهوری سوسیالیت این کشور که محبوبیت اش در میان مردم به شکل بی سابقه ای کاهش یافته، گفته است ماه آینده تصمیم اش را برای شرکت و یا عدم شرکت در این انتخابات اعلام خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG