لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۶

پایان انتخابات ریاست جمهوری فرانسه؛ مکرون با ۵۸/۲ درصد آراء در الیزه می‌ماند


شمارش اولیه آراء انتخاباتی نشان از پیروزی امانوئل مکرون دارد. او با کسب ۵۸.۲ درصد آراء، رقیب خود مارین لوپن را دوباره مغلوب کرد. برآوردها حاکی از آن است که نتیجه نهایی نیز بی‌شباهت به نتایج اولیه نخواهد بود.

رای‌گیری برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از ساعت ۸ صبح روز یکشنبه به وقت فرانسه آغاز شد و فرانسوی ها به پای صندوق رفتند تا میان امانوئل مکرون و مارین لوپن یکی را برگزینند. تعداد آراء حاکی از آن است که مهد دموکراسی یکی از سردترین انتخابات ریاست‌جمهوری از ۱۹۶۹ تا کنون را تجربه کرده است.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که تنها ۲۶.۴۱ درصد از رای‌دهندگان فرانسوی تا ظهر یکشنبه در این انتخابات شرکت کرده‌اند. این گزارش حاکی از آن است که شهروندان فرانسوی در مقایسه با انتخابات ریاست جمهوری گذشته در سال ۲۰۱۷ مشارکت کمتری داشته‌اند و در حدود دو درصد کمتر به پای صندوق‌های رای رفته‌اند.

رای‌گیری برای تعیین ساکن کاخ الیزه در حالی آغاز شد که رقابت انتخاباتی در این دوره به شدت قطبی بود و رای‌دهندگان باید میان لوپن تندرو و مکرون که عملکرد چندان رضایت‌بخشی نداشته یکی را انتخاب می‌کردند.

مکرون ۴۴ ساله، اولین رئیس‌جمهوری فرانسه طی ۲۰ سال گذشته است که توانسته دو دوره پیاپی ساکن الیزه شود.

براساس برآوردها امروز حدود ۴۹ میلیون نفر شهروند فرانسوی می توانند در رای‌گیری شرکت کنند درحالیکه نارضایتی عمومی از وضعیت کشور این نگرانی‌ها را به وجود آورده که رغبت چندانی برای شرکت در انتخابات وجود نداشته باشد.

مکرون در انتخابات قبلی با شعار اصلاحات و بهینه سازی وضعیت اقتصادی برای فرانسه پیروز رقابت‌ها شد درحالیکه بسیاری از فرانسوی‌ها اینک او را به همسویی با ثروتمندان فرانسه و بی‌توجهی به وضعیت معیشت طبقه متوسط و طبقه ضعیف فرانسه متهم می‌کنند. سیاست‌های اقتصادی او منجر به نارضایتی‌های عمومی گسترده‌ای چون تظاهرات‌های سراسری جلیقه‌زردها شد.

مارین لوپن ۵۳ ساله که رهبر راست تندرو است با وعده بهبود وضعیت اقتصادی و تاکید بر آرمان‌های ملی‌گرایانه تلاش بسیار کرد تا قلب ناراضیان از وضعیت موجود را تسخیر کند.

در فرانسه گفته می‌شود که رای دهندگان در دور اول با قلبشان رای می‌دهند و در دور دوم با مغزشان. این درحالی است که نتایج انتخابات حاکی از آن است که فرانسوی‌ها این بار با دو دلی سکان کشتی دچار بحران فرانسه را به مکرون داده‌اند.

XS
SM
MD
LG