لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۹

مناظره سارکوزی و اولاند در آستانه دور دوم انتخابات فرانسه برگزار شد


مناظره سارکوزی و اولاند در آستانه دور دوم انتخابات فرانسه برگزار شد
مناظره سارکوزی و اولاند در آستانه دور دوم انتخابات فرانسه برگزار شد

پنج روز مانده به دور دوم انتخابات رياست جمهوری در فرانسه دو رقيب انتخاباتی به مناظره با يکديگر نشستند. نيکلا سارکوزی و فرانسوا اولاند شامگاه چهارشنبه در يک مناظره تلويزيونی شرکت کردند.

پيش بينی می شد بيش از ٢۰ ميليون فرانسوی اين مناظره را تماشا کنند. برای رييس جمهوری فرانسه که در دور نخست انتخابات از رقيبش عقب مانده اين مناظره آخرين شانس او برای مصاف با فرانسوا اولاند پيش از انتخابات دور دوم در روز يکشنبه بود.

شبی تعيين کننده در انتخابات فرانسه. سارکوزی مقابل اولاند. برخی اين مناظره تلويزيونی را آخرين شانس سارکوزی برای پيروزی در انتخابات محسوب می کردند.

هر دو نامزد رياست جمهوری يکديگر را به دروغ گويی در مورد اوضاع اقتصادی فرانسه، متهم کردند. اولاند طی مناظره، سارکوزی را عامل بيکاری ١۰ درصدی در کشور خواند و بر نياز به تغييرات اساسی در امور مالی کشور تأکيد کرد.

روز سه شنبه مارين لوپن، رهبر راست افراطی فرانسه، گفت از هيچيک از دو نامزد انتخابات حمايت نمی کند و رأی سفيد اعتراضی به صندوق خواهد انداخت؛ و به هواداران خود توصيه کرد به آنچه صلاح می دانند در اين انتخابات عمل کنند.

رييس جمهوری فرانسه از اولاند خواسته بود تا در ٣ مناظره شرکت کند که اولاند تنها به يک مناظره که شيوه معمول در فرانسه است پاسخ مثبت داد. مدت مناظره ٢ ساعت و نيم بود.

سارکوزی و اولاند چندين بار در گذشته در گفتگوهايی رودر رو شرکت کرده اند. مهمترين آن در سال ١۹۹۹ و درباره مسائل اتحاديه اروپا بود.

فرانسوا اولاند که در انتخابات دور اول پيشتاز بود در نظرسنجی ها نيز از آقای سارکوزی جلو است. سارکوزی که پنج سال در مقام رياست جمهوری بوده است به دليل سياست های رياضت کشی اقتصادی برای تقليل دادن بدهی های فرانسه، مورد انتقاد قرار دارد.

آقای اولاند سياستمداری با سابقه است که سالها رهبری حزب سوسياليست را به عهده داشته است اما هيچگاه مقام ارشد دولتی در دست نداشته است.

XS
SM
MD
LG