لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

آغاز مناظره های انتخاباتی در تلويزيون فرانسه


آغاز مناظره های انتخاباتی در تلويزيون فرانسه
آغاز مناظره های انتخاباتی در تلويزيون فرانسه

در فرانسه، با نزديک شدن انتخابات رياست جمهوری، رقابت ميان کانديداها شدت گرفته، و هر کانديدا با اشاره به خواستهای مردم در پی جلب آرای آنهاست. مناظره های تلويزيونی نامزدهای مقام رياست جمهوری فرانسه از روز سه شنبه شروع شد.

نيکلا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه، در تلاش برای پيروزی در دور دوم رياست جمهوری، رقيب سرسختی دارد: فرانسوا اولاند، کانديدای حزب سوسياليست.

تلويزيون های فرانسه روز سه شنبه برای نخستين بار گوشه هايی از رقابت های انتخاباتی اين دو کانديدا را پخش کردند.

نيکلا سارکوزی در جمع صاحبان مشاغل کوچک، از مضمون های مورد تأکيد خود - يعنی جلوگيری از افزايش عمده مالياتی و کنترل شديد بر مخارج دولتی سخن گفت.

نيکلا سارکوزی گفت: من يکی از کانديداها هستم. می خواهيد به من بگوييد که چقدر ماليات ها را بالا ببرم؟ متشکرم. گاهی بايد نظراتتان را با صدای بلند بگوييد!

اين در حالی است که فرانسوا اولاند گفته است می خواهد از کسانی که بالاترين درآمدها را دارند ۷۵ درصد ماليات بگيرد.

براساس نظرسنجی ها، رييس جمهوری راستگرای فرانسه از رقيب سوسياليستش عقب مانده است. آقای سارکوزی تا هفته گذشته با ۲۹ درصد، تنها نيم درصد از فرانسوا اولاند جلوتر بود. اما آخرين نظرسنجی ها نشان می دهد که درصورت کشيده شدن انتخابات به دور دوم، در روز پنجم ماه مه آقای سارکوزی ۴۵ درصد و آقای اولاند ۵۵ درصد از آرا را به خود اختصاص خواهند داد.

نيکلا سارکوزی افزود: هموطنان عزيزم در برهه حساسی از تاريخ فرانسه هستيم. انتخاب شما بسيار مهم است. من به استعدادها، نبوغ، و توانايی فرانسه در غلبه بر چالش ها ايمان دارم.

بيشترين انتقاد مخالفان از رييس جمهوری فعلی فرانسه، نابرابری های اقتصادی و اجتماعی در کشور است.

فرانسوا اولاند می گويد: هر ملتی يک روح دارد. روح ملت فرانسه برابری است. به خاطر همين برابری بود که ملت فرانسه در تابستان ۱۷۸۹ انقلاب کرد.

کانديدای رياست جمهوری فرانسه از حزب سوسياليست، می افزايد: در اين انتخابات، کشور فرانسه در خطر است، فرانسه شايستگی ها، تلاش، اميدواری، ابتکار، کار و کثرت گرايی. فرانسه ای که در آن امنيت همه تأمين شود. فرانسه ای که عدالت در آن برقرار باشد و پول به جای اصلی اش برگردد؛ جای اصلی پول در دست خدمتگذاران است؛ نه اربابان. فرانسه ای که جای همبستگی است، و هيچيک از فرزندان ملت در حاشيه رها نمی شود. فرانسه ای که در آن حقوق افراد براساس برابری برای همه تضمين شده باشد.

فرانسوا اولاند در خاتمه می گويد: اين انتخاب در انتظار شماست. همين حالا زمان تغيير است. زنده باد جمهوری؛ زنده باد فرانسه.

دو کانديدای ديگر انتخابات رياست جمهوری فرانسه يعنی خانم مارين لوپن از جناح راست افراطی و آقای ژان لوک ملانشون از جناح چپ افراطی با فاصله زياد از اين دو کانديدا قرار دارند.

دور اول انتخابات رياست جمهوری فرانسه روز بيست و دوم آوريل برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG