لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

بحث قانون منع استفاده از روبنده در فرانسه هنوز ادامه دارد


بحث قانون منع استفاده از روبنده در فرانسه هنوز ادامه دارد
بحث قانون منع استفاده از روبنده در فرانسه هنوز ادامه دارد

با وجوديکه يک سال از ماجرای پر سرو صدای ممنوعيت استفاده از روبنده در فرانسه می گذرد، هنوز تعدادی از زنان با پوشاندن صورتهای خود می گويند، انتخاب نوع پوشش از حقوق اوليه و از آداب مذهبی آنها است.

استفنی لِکويه، يکی از زنانی است که در فرانسه بعد از يک سال هنوز حاضر نيست بدون روبنده از خانه خارج شود. او که در يک خانواده فرانسوی و مسيحی متولد و بزرگ شده، از ۲۰ سال پيش به اسلام گرويده و می گويد، اعتقادات مذهبی اش وی را ملزم به حفظ حجاب و استفاده از روبنده می کند.

با گذشت يک سال از تصويب قانون منع استفاده از روبنده در فرانسه، بحث آن هنوز ادامه دارد، مخالفان می گويند، اين قانون ناقض حقوق انسانی و مذهبی است و موافقان می گويند، اينگونه اقدامات برای حفظ يک دموکراسی راستين ضروری است.

استفنی معمولاً روزهای چهارشنبه که مدرسه تعطيل است دخترش را با اتوبوس به کلاسهای مختلف می برد. او می گويد هر چهارشنبه پليس معمولاً چهار - پنج بار به خاطر روبنده جلويش را می گيرد. وی سپس می افزايد به خاطر اعتقادات مذهبی اش به هيچ وجه نمی تواند آن را کنار بگذارد.

بر اساس گزارش رسانه های فرانسوی از زمان به اجرا درآمدن قانون منع استفاده از نقاب يا روبنده، حدود ۳۰۰ جريمه ۲۵۰ يورويی در سراسر فرانسه صادر شده است.

مقامهای دولت فرانسه در دفاع از اين قانون در مقابل انتقادهای اپوزيسيون می گويند اينگونه اقدامها برای حفظ دموکراسی لازم است.

اپوزيسيون می گويد اين اقدام، اقليت بزرگ و قدرتمند پنج ميليونی مسلمانان فرانسه را در يک جبهه قرار می دهد. در حال حاضر بيشترين تعداد مسلمانان اروپا در فرانسه زندگی می کنند.

XS
SM
MD
LG