لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

رهبر فرانسه به قربانیان نسل کشی در رواندا ادای احترام کرد


نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه قبول کرده است که فرانسه و بقیه جهان در تعلل در جلوگیری از نسل کشی در رواندا در سال ۱۹۹۴ مرتکب اشتباه شدند، اما پوزش نخواست.

سارکوزی روز پنجشنبه در کیگالی، پایتخت رواندا به خبرنگاران گفت فرانسه و کشورهای دیگر « کور» بودند و جنبه نسل ُکشانه دولتی را که کشتارها را هماهنگ ساخت، نمی دیدند.
رییس جمهوری فرانسه این نظر را در پی گفت و گو با رییس جمهوری رواندا و دیداری از موزه و بنای یادبود قربانیان نسل کشی، و ادای احترام به آنها، ابراز داشت.

از زمان وقوع نسل کشی در رواندا، این نخستین بار است که یک رهبر فرانسه از آن کشور دیدن می کند. دو ملت سعی دارند پیوندهای دیپلماتیک را پس از گسستی سه ساله ترمیم کنند.

رواندا فرانسه را متهم می کند به عاملان نسل کشی که در آن حدود ۸۰۰ هزار توتسی و هوتو کشته شدند کمک کرد. فرانسه این اتهام را تکذیب می کند.

رواندا مناسبات با فرانسه را در سال ۲۰۰۶ قطع کرد، این اقدام پس از آن صورت گرفت که یک قاضی فرانسوی احکام دستگیری ۹ مشاور رییس جمهوری رواندا را صادر کرد. قاضی مشاوران را به کمک به توطئه چینی برای ترور « جوونال هابیاریمانا»، سلف رییس جمهوری، در آغاز نسل کشی متهم کرد.

رهبر فرانسه در جریان سفر چهار روزه به افریقا ، از گابون و مالی نیز دیدن کرد.

XS
SM
MD
LG