لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

اولاند: فرانسه در افغانستان حضور خواهد داشت


تمرکز حضور فرانسه در افغانستان بر عملیات پشتیبانی خواهد بود
تمرکز حضور فرانسه در افغانستان بر عملیات پشتیبانی خواهد بود
رییس جمهوری فرانسه می گوید قصد دارد تمام ۲۰۰۰ سرباز رزمی را تا پایان سال ۲۰۱۲ از افغانستان خارج کند، اما فرانسه به حمایت از این کشور ادامه خواهد داد.
فرانسوا اولاند روز جمعه در جریان دیداری اعلام نشده ار افغانستان اعلام کرد حدود ۱۳۰۰ سرباز در افغانستان باقی خواهند ماند و در نقش پشتیبانی و آموزش نیروهای امنیتی افغان عمل خواهند کرد.
رییس جمهوری جدید فرانسه با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ملاقات کرد و در کنفرانس خبری مشترکی گفت خروج زودرس سربازان در همکاری نزدیک با دولت افغانستان و متحدان ناتو صورت خواهد گرفت.
او یاد آور شد فرانسه در افغانستان حضور خواهد داشت، اما تمرکز بر جبهه غیر نظامی خواهد بود.
پیشتر در روز جمعه اولاند - که همراه با لورن فابیوس وزیر امور خارجه و ژان ایو لو دریا، وزیر دفاع - وارد افغانستان شد، و برای دیدار با سربازان فرانسوی به یک پایگاه نظامی در ناحیه نیجراب در ایالت کاپیسا رفت، از آنها سپاسگزاری کرد و گفت هرگونه خروج نیروها در همکاری نزدیک با متحدان ناتو خواهد بود.
آقای اولاند در جریان کمپین انتخاباتی قول داده بود سربازان فرانسوی را تا پایان ۲۰۱۳، یک سال زودتر از زمانی که نیکولا سرکوزی تعیین کرده بود، از افغانستان خارج کند.
فرانسه حدود ۲۳۳۰۰ سرباز در افغانستان دارد. از آغاز حمله به افغانستان در سال ۲۰۰۱ تا کنون ۸۳ سرباز فرا نسوی کشته شده اند.
قرار است تمام نیروهای رزمی خارجی تا پایان سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک کنند.
XS
SM
MD
LG