لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۵

چهار گوشه جهان: اردوغان می گويد احمدی نژاد دوست ماست و خبرهای ديگر


چهار گوشه جهان: اردوغان می گويد احمدی نژاد دوست ماست و خبرهای ديگر
چهار گوشه جهان: اردوغان می گويد احمدی نژاد دوست ماست و خبرهای ديگر

**واشنگتن پست به نقل از محمد رضا باهنر می نويسد: رهبری مخالف گفتگو با آمريکاست در حالی که محمود احمدی نژاد از گفتگو با آمريکا سخن می گويد**وزير مهاجرت فرانسه: پوشش برقع عليه هويت ملی است **

اردوغان می گويد احمدی نژاد دوست ما است

روزنامه «زود دويچه سايتونگ» چاپ آلمان عنوان «بی انصافی غرب» را برای گزارش خود درباره ايران انتخاب کرده است که در آن بخشی از سخنان رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه درباره ايران در گفتگو با روزنامه گاردين چاپ لندن درج شده است. اردوغان گفته است اين بی انصافی ست کسانی که خود سلاح اتمی دارند يک کشور را به خاطر فعاليتهای هسته ای محکوم کنند. نخست وزير ترکيه درباره سخنان جنجالی احمدی نژاد گفته است او دوست ماست و ترکيه روابط بسيار دوستانه و خوبی با ايران دارد. اين روزنامه می افزايد اين اظهارات همزمان است با بازديد نمايندگان آژانش از سامانه های اتمی ايران و آمادگی اين کشور برای همکاريهای بيشتر با جهان.
<!--IMAGE -->

واشنگتن پست به نقل از محمد رضا باهنر می نويسد: رهبری مخالف گفتگو با آمريکاست در حالی که محمود احمدی نژاد از گفتگو با آمريکا سخن می گويد

روزنامه واشنگتن پست چاپ آمريکا در مقاله تحليلی خود تحت عنوان «شکاف ميان مقامات حکومت ايران بر سر انتقال اورانيوم» به نقل از برنار کوشنر وزير امورخارجه فرانسه در گفتگو با ديلی تلگراف می نويسد: «اسراييل به ايران حمله خواهد کرد. اسراييل تاب ايران مسلح به بمب اتمی را ندارد. همه ما به اين موضوع آگاهيم که اين خود اقدامی خطرناک است. از اين روست که ما بايد در پی کاهش تنش و حل مشکلات از طريق گفتگو با ايران باشيم. و اميدوارانه ما برآنيم تا به اين رقابت خطرناک لگام بزنيم.» واشنگتن پست می نويسد: هرچند شورای امنيت ملی از سوی رهبری مسئول راهبرد سياست خارجی ايران شده، اما محمدرضا باهنر می گويد رهبری مخالف گفتگو با آمريکاست در حالی که محمود احمدی نژاد از گفتگو با آمريکا سخن می گويد.
<!--IMAGE -->

وزير مهاجرت فرانسه: پوشش برقع عليه هويت ملی است

روزنامه فيگارو چاپ پاريس ديدگاه وزير مهاجرت فرانسه را تيتر اصلی خود گذاشته و نوشته است: اريک بسون، بر اين باور است که پوشش برقع عليه هويت ملی است. اريک بسون، وزير مهاجرت دولت فرانسه ديروز در گفتگوی تلويزيونی خود گفته بود قصد دارد يک مباحثه سراسری پيرامون تعيين مرزهای هويت ملی فرانسوی به راه بيندازد. اين مبحث که از پشتيبانی نيکلای سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه برخوردار است، بنا به باور احزاب چپگرا و سازمانهای مدافع حقوق بشر، ترفند تازه حزب سازکوزی در آستانه انتخابات محلی در بهار است. اريک بسون در اين گفتگو گفته است: پنهان ماندن چهره زنان زير برقع بيرون از چارچوب ارزشها و هويت ملی فرانسوی ست. اما برنارد هويتر، معاون اول سازمان «جنبش دوستی ميان مردم و مقابله با نژادگرايی» در فرانسه می گويد: «به نظر می رسد دولت حاکم در برابر مواضع جبهه ملی فرانسه در موضع ضعف قرار دارد؛ از اين رو، در پی کسب آرای گروه دست راستی افراطی هواداران جبهه ملی فرانسه است.» برنارد هويتر افزود: «ما از زمانی که نيکلای سارکوزی به طرح اين ديدگاه پرداخت ما بيش از گذشته مصمم شديم برای يگانگی و دوستی ميان مهاجران و مردم فرانسه تلاش کنيم.» يکی از زنان رهگذر در اين باره گفت: «شايد ما بايد بپذيريم که برقع سمبل مذهبی است و اين خود در مغايرت با ارزشهای مدنی جامعه غيرمذهبی فرانسه است و بهتر است اقليتها پذيرای ارزشهای مدنی باشند.» يکی ديگر از رهگذران گفت: «بعنوان يک کارمند خدمات عمومی باور دارم که گسترش نشانه های مذهبی قابل قبول نيست؛ زيرا ما در جامعه ای زندگی می کنيم که مذهب از دولت جداست. و مذهب يک باور شخصی شمرده می شود که حق دخالت در امور زندگی شهروندان فرانسوی را ندارد.» حدود ٥ ميليون مسلمان مهاجرتبار در فرانسه زندگی می کنند که تنها بخشی از آنان، مومن به روايت انعطاف ناپذيرانه پوشش کامل حجاب زنان هستند.
<!--IMAGE -->

واکسينه کردن شهروندان آلمان در برابر آنفلوآنزای خوکی

طرح واکسينه کردن شهروندان در مقابل بيماری آنفلوآنزای خوکی روز دوشنبه در سطح گسترده، در آلمان آغاز شد. مقامهای بهداشت در شهر دوسلدورف، مايه کوبی را ابتدا از شاغلان بخش بهداشت و درمان از جمله پزشکان و پرستاران، و همچنين بيماران گروه های در معرض خطر نظير بيماران ديابتی آغاز می کنند. در آمريکا، باراک اوباما، رييس جمهوری ايالات متحده، شيوع آنفلوانزای خوکی در اين کشور را يک وضعيت اضطراری ملی اعلام کرده است.
<!--IMAGE -->

مذاکرات واتيکان با گروهی از کاتوليک های سنت گرای جدا شده از واتيکان

مقامهای واتيکان، مذاکرات صورت گرفته با گروهی از کاتوليک های سنت گرای جدا شده از واتيکان را صميمانه توصيف کرد. مقامات واتيکان، پس از نشست اوليه با هيئتی از انجمن سنت پيوس دهم، با صدور بيانيه ای اعلام کردند که اين گفتگو ها در ماه های آتی ادامه می يابد. انجمن سنت پيوس دهم، متشکل از کاتوليک های سنت گرا در جهان است که در پی اصلاحاتی در شورای دوم واتيکان، نزديک به چهار دهه ی پيش، از واتيکان جدا شد. پاپ بنِديکت شانزدهم، رهبر کاتوليک های جهان، برای آشتی با اين گروه، نظری مساعد داشته است.

XS
SM
MD
LG