لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۶

چهار گوشه جهان: بحث ايران در سفر کلينتون به روسيه و خبرهای ديگر


clinton

**سکه بهار آزادی به نرخ بی سابقه ۲۴۷ هزار تومان معامله شد **ديدار جرج ميچل و محمود عباس در رام الله**آنفلوآنزای امسال**سالگرد بنيانگزاری حزب کارگران کره**

بحث ايران در سفر کلينتون به روسيه

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا در سفر به روسيه از مسکو خواهد خواست در صورت شکست تلاش های ديپلماتيک اخير برای حل بحران هسته ای ايران، از اعمال تحريم های بيشتر بر جمهوری اسلامی حمايت کند. مقام های آمريکايی روز جمعه اعلام کردند موضوع برنامه هسته ای ايران از مسائل اصلی است که خانم کلينتون در روسيه مطرح خواهد کرد. خانم کلينتون شامگاه جمعه، به وقت محلی، واشنگتن را ترک کرد. وزير امور خارجه آمريکا پيش از روسيه از سويس، بريتانيا و ايرلند ديدن خواهد کرد.

چهار گوشه جهان: بحث ايران در سفر کلينتون به روسيه و خبرهای ديگر
چهار گوشه جهان: بحث ايران در سفر کلينتون به روسيه و خبرهای ديگر

سکه بهار آزادی به نرخ بی سابقه ۲۴۷ هزار تومان معامله شد

نگرانی از افزايش نرخ تورم و کاهش ارزش نرخ دلار آمريکا واکنش بازار فلزات گران بها را به همراه داشت و قيمت جهانی طلا روز پنج شنبه به بالاترين حد در تاريخ خريد و فروش اين فلز رسيد. در همين حال، در ايران ، سکه بهار آزادی به نرخ بی سابقه ۲۴۷ هزار تومان معامله شد.

ديدار جرج ميچل و محمود عباس در رام الله

جرج ميچل، فرستاده ويژه آمريکا در خاورميانه به منظور بحث پيرامون چگونگی پيشبرد روند برقراری صلح در خاورميانه روز جمعه در شهر رام الله در کرانه باختری رود اردن با محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی ديدار کرد. آقای ميچل به خبرنگاران گفت، قرار است دو طرف اسرائيلی و فلسطينی جهت ادامه رايزنيهای خود به واشنگتن دعوت شوند. صاعب عريقات، مذاکره کننده فلسطينی در مذاکرات صلح با اسرائيل می گويد، فلسطينيها انتظار دارند مضمون مذاکرات آتی بر محور نقشه راه صلح گذارده شود. آقای عريقات روز جمعه به خبرنگاران گفت، آنها اميدوارند، پرزيدنت اوباما ارزشها و آرمانهای کميته صلح نوبل را محقق سازد.

آنفلوآنزای امسال

متخصصين بهداشتی آمريکا می گويند شايع ترين نوع ويروس مولد آنفلوانزا در سال جاری، به رايجترين داروهای ضدويروسی مقاوم است. پزشکان نگرانند اين آنفلوانزای مقاوم به درمان ممکن است باعث بستری شدنها و مرگ بيشتر از معمول شود.

مراسم شصت و چهارمين سالگرد بنيانگزاری حزب کارگران کره

دولت کره شمالی شصت و چهارمين سالگرد بنيانگزاری حزب کارگران کره را جشن گرفت و نيروهای مسلح اين کشور به مدت ٥٠ دقيقه به آتش بازی و اجرای نمايشهای هوايی پرداختند. اين مراسم در اطراف ساختمانی برگزار شد که به گفته مقامات کره شمالی، محل تشکيل جلسه رهبران و بنيانگزاران حزب، از جمله کيم ايل سونگ رهبر حزب بوده است. در آن زمان نيروهای شوروی سابق کنترل شمال را برعهده داشتند. از آنجا که شبه جزيره کره تا پايان جنگ دوم نتوانسته بود استقلال خود را از ژاپن به دست آورد، تحت قيمومت سازمان ملل درآمده و نيروهای اتحادشوروی در شمال مدار ٣٨ درجه و ايالات متحده در جنوب اين مدار مستقر شدند. به پشتيبانی نيروهای شوروی سابق در شمال، حزب کارگران کره شمالی توانست قدرت را در اين منطقه بدست گيرد. شبه جزيره کره سرانجام پس از جنگ سالهای ١٩٥٠ تا ١٩٥٣ به دوبخش تقسيم شد. از آن زمان تاکنون کره شمالی توسط کيم ايل سونگ و فرزندش کيم جونگ ايل اداره شده است. فعاليتهای هسته ای و آزمايشهای موشکی کره شمالی به يکی از مشکلات جنجالی در اين منطقه تبديل شده است. کره شمالی که يکی از فقيرترين کشورهای جهان و اقتصادی فرسوده و ناتوان از تأمين نيازهای معيشتی ٢٤ ميليون شهروند خود است، برای بازگشت به مذاکرات خلع سلاح در برابر دريافت کمکهای اقتصادی غرب اعلام آمادگی کرده است.

XS
SM
MD
LG