لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

مقام های امنیتی پیشین آمریکا با اعلان وضعیت اضطراری ملی مخالف هستند


جان کری وزیر خارجه سابق (سمت چپ) در کنار چاک هیگل وزیر دفاع سابق آمریکا
جان کری وزیر خارجه سابق (سمت چپ) در کنار چاک هیگل وزیر دفاع سابق آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - گروهی متشکل از ۵۸ مقام پیشین امنیت ملی آمریکا از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات به اتفاق تاکید دارند که پرزیدنت دونالد ترامپ «هیچ مبنای واقعی» برای اعلان وضعیت اضطراری ملی، به منظور ساخت دیوار در مرز ایالات متحده و مکزیک، با هدف خنثی کردن مهاجرت های غیرقانونی ندارد.

این گروه در بیانیه ای می گویند: «بر مبنای هیچ ارزیابی قابل تاملی شواهدی حاکی از وضعیت اضطراری امنیت ملی وجود ندارد که به رئیس جمهور این حق را بدهد تا از منابع مالی تخصیص یافته به دیگر مقاصد در ساخت دیوار در مرز جنوبی استفاده کند.»

مقام های آمریکایی امضاء کننده این بیانیه شامل مادلین آلبرایت و جان کری، وزیران خارجه پیشین، چاک هیگل، وزیر دفاع پیشین، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی پیشین کاخ سفید، تامس پیکرینگ، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، لیان پنتا، مدیر پیشین سی آی ای، و الیوت کوئن، مشاور حقوقی پیشین وزارت خارجه آمریکا، هستند.

پرزیدنت ترامپ می گوید: «به شهر تیووانا در مکزیک نگاه کنید. هزاران هزار نفر آن جا در تلاش هستند به کشور ما وارد شوند و اگر ما آن جا دیوار نداشتیم - دیواری که کاملا نوسازی هم شده است - متوقف کردن آن ها برای نیروهای نظامی غیرممکن بود.»

مقام های امنیتی سابق آمریکا می‌گویند برخلاف ادعای پرزیدنت ترامپ در مرز هیچ وضعیت اضطراری وجود ندارد و یادآوری می‌کنند که عبور غیرقانونی از مرز در پایین ترین سطح طی ۴۰ سال گذشته است. آنها همچنین تاکید دارند که قاچاق مواد مخدر در مرز جنبه اضطراری ندارد؛ زیرا اکثر مواد مخدر از گذرگاه‌های مرزی وارد می شود.

پرزیدنت ترامپ قصد دارد ۸ میلیارد دلار از منابع دولتی تخصیص یافته به دیگر پروژه ها را برای ساخت دیوار مرزی استفاده کند. مقام های امنیت ملی پیشین در نامه شان با اشاره به این که بعضی از منابع مالی از پروژه های دفاعی برداشته می شود، می گویند این جابجایی پولی «به منافع امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا لطمه می زند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG