لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

صلاح الدین دمیرتاش، رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق ترکیه، به ۴۰ سال زندان محکوم شد


یکی از حامیان حزب چپ سبزترکیه، تصویری از صلاح‌الدین دمیرتاش، را در دست گرفته است. آقای دمیرتاش با وجود این که از سال ۲۰۱۶ زندانی است، همچنان یکی از چهره‌های کلیدی سیاسی در تکریه یه شمار می رود. آرشیو
یکی از حامیان حزب چپ سبزترکیه، تصویری از صلاح‌الدین دمیرتاش، را در دست گرفته است. آقای دمیرتاش با وجود این که از سال ۲۰۱۶ زندانی است، همچنان یکی از چهره‌های کلیدی سیاسی در تکریه یه شمار می رود. آرشیو

یک دادگاه در حومه آنکارا، پایتخت ترکیه، روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت، صلاح الدین دمیرتاش، رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق، را به اتهام تحریک مردم به انجام تظاهرات در سال ۲۰۱۴ میلادی علیه حمله گروه داعش به شهر کردنشین کوبانی سوریه، به بیش از ۴۰ سال زندان محکوم کرد.

دادگاه همچنین فیگن یوکسک داغ، یکی دیگر از رهبران این حزب طرفدار کردها، را به بیش از ۳۰ سال زندان محکوم کرد.

به نوشته رویترز، این احکام احتمالاً به تنش‌های سیاسی در ترکیه دامن می‌زند.

این گزارش اشاره می کند که با صدور این احکام، احتمال دارد که در یک پرونده قضایی جداگانه دستور تعطیلی حزب دموکراتیک خلق ها صادر شود.

این خبرگزاری نوشت: وکلای مدافع و حضار در دادگاه، زمانی که قاضی شروع به خواندن احکام کرد، بر میز کوبیدند و به زبان کردی شعار «زنده باد مقاومت» و «زنده باد مقاومت کوبانی» سر دادند.

در تظاهرات همبستگی با کوبانی در سال ۲۰۱۴ میلادی، ۳۷ تن کشته شدند. در این تظاهرات به آنچه هم سویی ارتش ترکیه با شبه نظامیان داعش - گروه دولت اسلامی - در نبرد کوبانی، در مرز سوریه و ترکیه، اعتراض شد.

از آن هنگام، دهها تن از مقام های ارشد حزب دموکراتیک خلق به اتهام هایی مانند قتل و آسیب رساندن به وحدت دولت ترکیه محکوم و برخی از متهمان نیزتبرئه شدند.

این حزب اتهام های وارد شده را رد کرده است.

در این حال، تولای حاتموغلولری و تونچر باکرهان، روسای مشترک حزب حزب برابری و دموکراسی خلق، حزب جانشین حزب دموکراتیک خلق ها، پس از پایان محاکمه و در بیرون از دادگاه، احکام صادر شده را «لکه سیاهی» در پرونده قضایی ترکیه و تلاشی برای «محو» سیاستمداران کرد محکوم کردند.

تولای حاتموغلولری گفت: امروز در دادگاه شاهد زیر پا گذاشتن قانون بودیم.

وی افزود: «دیگر چیزی به نام دادگستری در ترکیه باقی نمانده است» و تاکید کرد: «احکام دادگاه بار دیگر به ما نشان داد که آنها در کنار داعش و فاشیسم هستند. این حکم باطل و باطل است.»

دمیرتاش از نوامبر ۲۰۱۶ میلادی به اتهامات مربوط به تروریسم در زندان به سر می برد، اما همچنان یکی از تاثیرگذارترین شخصیت های سیاسی ترکیه است. او و یوکسک داغ از جمله ۱۸ متهمی بودند که قبلاً در زندان بودند.

منتقدان می گویند دادگاه های ترکیه تحت نفوذ دولت و طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، هستند، اما او و حزب حاکم عدالت و توسعه آن را رد می کنند.

در سال ۲۰۲۰ میلادی، دادگاه حقوق بشر اروپا حکم داد که ترکیه باید آقای دمیرتاش را آزاد کند و گفت که حقوق وی از جمله آزادی بیان و آزادی نقض شده است.

آنکارا، حزب دموکراتیک خلق را به ارتباط با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌کاکا) متهم می‌کند که همراه با ایالات متحده و اتحادیه اروپا آن را یک گروه تروریستی می‌دانند. حزب دموکراتیک خلق هر گونه ارتباط با تروریسم را رد می کند.

XS
SM
MD
LG