لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۰

سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر اسبق ایتالیا، در ۸۶ سالگی درگذشت


سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر اسبق ایتالیا.
سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر اسبق ایتالیا.

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر اسبق ایتالیا و سرمایه‌دار میلیاردر جنجال برانگیز، روز دوشنبه در بیمارستانی در شهر میلان در ۸۶ سالگی درگذشت. چهار فرزند از پنج فرزند او و برادرش حین مرگ در بستر بیماری در کنارش بودند.

آقای برلوسکونی که طولانی‌ترین دوران نخست وزیری در تاریخ کشورش را تجربه کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، را در حلقه دوستان خود داشت و به دلیل به‌راه انداختن مهمانی‌های جنسی نیز آوازه‌ای دست و پا کرد.

او دچار سرطان خون بود و اخیراً دچار عفونت ریه نیز شد.

حزب سیاسی آقای برلوسکونی، موسوم به «فورزا ایتالیا» یا قدرت ایتالیا، هم اکنون بخشی از ائتلاف دست راستی تحت رهبری جیورجیا ملونی، نخست وزیر کنونی، است.

آقای برلوسکونی افزون بر فعالیت در صحنه سیاسی صاحب یک امپراطوری رسانه‌ای در ایتالیا بود. وی متعاقب ایجاد شرکتی غول آسا در حوزه تلویزیون در سالهای دهه ۱۹۸۰ میلادی در سال ۱۹۹۴ وارد صحنه سیاسی شد و برغم رسوائیهای قانونی متعدد، در چهار دوره مختلف نخست وزیری کشور را عهده دار شد.

آخرین دوره تصدی کارش در این مقام از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ در دوره بحران بدهی کشور بود. آقای برلوسکونی از تمامی اتهامات مرتبط با مهمانی‌های جنسی تبرئه شد ولی در سال ۲۰۱۳ در تقلب مالیاتی مجرم شناخته شد.

او از انتقال کنترل حزب سیاسی اش به دیگران سر باز زد و در سال ۲۰۱۹ یک کرسی را در پارلمان اروپا احراز کرد و سال پیش نیز در سنای ایتالیا صاحب کرسی شد.

XS
SM
MD
LG