لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

کمک دانشجویان خارجی به نوآوری در آمریکا


پیشنهاد تسهیل روادید و اقامت برای دانشجویان خارجی در آمریکا
پیشنهاد تسهیل روادید و اقامت برای دانشجویان خارجی در آمریکا

دانشجویان خارجی دوره دکترا می توانند نیرو و جان تازه ای به نوآوری و رشد اقتصادی آمریکا ببخشند.

دانشجویان خارجی دوره دکترا در آمریکا می توانند به نوآوری و رشد اقتصادی در این کشور نیرو و جان تازه ای ببخشند.

نتایج به دست آمده از پژوهش جدیدی نشان می دهد که واشنگتن باید تسهیلات برای گرفتن روادید واقامت دائم دانشجویان دوره دکترا فراهم آورد.

یک گروه سه نفره از اقتصاددان ، به سرپرستی کیث ماسکوس، استاد اقتصاد دانشگاه کلورادو در شهر بولدر، اطلاعاتی در مورد کمک و تأثیرات مثبت دانشجویان دوره دکترا جمع آوری کردند.

پروفسور ماسکوس گفت: علاقه من به این تحقیق مدتها قبل، و پس از حمله تروریستی یازه سپتامبر به خاک آمریکا آغاز شد. او افزود که پس از این فاجعه، دولت آمریکا تصمیم گرفت تا به مدت سه سال برای ارائه روادید ورود به دانشجویان خارجی دوره فوق لیسانس و دکترا، به ویژه از مناطق خاصی در جهان، که خواهان تحصیل در رشته های علوم و مهندسی هستند، سخت گیری کند.

آقای ماسکوس گفت که در همان زمان، بسیاری از استادادن دانشگاهها ، و مقامات واشنگتن هشدار دادند که چنین تصمیمی به رشد علمی و نوآوری در آمریکا آسیب خواهد رساند.
او گفت: «جالب است که من هم یکی از آنها بودم. ولی آیا این فرضیه می تواند واقعیت داشته باشد؟ »

برای اثبات این فرضیه، ماسکوس، به اتفاق دو اقتصاددان دیگر به نامهای احمد مشفق مبارک از دانشگاه ییل، و اریک استوئن، از دانشکاه آیداهو، شروع به جمع آوری اطلاعات کردند.

ماسکوس گفت که ما تلاش کردیم تا اطلاعات مبسوطی در مورد ۷۵۰ هزار دانشجو دکترای رشته علوم و مهندسی که در بین سالهای ۱۹۷۰ تا دهه سالهای ۱۹۹۰ میلادی، دانش آموخته ۱۰۰ دانشگاه از برجسته ترین دانشگاهای آمریکا بودند جمع آوری کنیم. بدین ترتیب ما می دانستیم که آنها از کدام کشور آمده اند، در هنگام ورود چه روادیدی داشتند، پایان نامه دکترای خود را در چه مورد نوشتند، و در کدام دانشگاه تحصیل کردند.

نتایج مطالعات ما نشان داد که به طور کلی دانشجویان دکترا – خارجی یا آمریکایی – نقش عمده ای در فراورش، نوآوری، خلاقیت و بازدهی داشته اند.

ماسکوی گفت که در حاضر دانشجویان، برای گرفتن رواید ورود به آمریکا، باید ثابت کنند که فامیل آنها از نظر مالی قادرند تا بخش عمده از مخارج تحصیلی آنها را بپردازند، حتی اگر آنها بورس تحصیلی داشته باشند. او افزود که روش کنونی آمریکا برای این اصل گذاشته شده، که در آغاز به دانشجویان خوش آمد می گوید، ولی در عین حال به آنها هشدار می دهد که پایان تحصیلات باید آمریکا را ترک و به کشورهای خود بازگردید.

ماسکوس گفت: «به اعتقاد ما، برای آمدن به آمریکا، به اثبات رساندن توانائی مالی نوعی کوتاه بینی است. نتایج بدست آمده از پژوهش ما نشان می دهد که به جای تمرکز بر توانائی مالی، دولت باید توجه خود را بر کیفیت و برتری علمی دانشجویان متمرکز کند. بنابراین ما مصراً خواستار اصلاح سیاست مقررات موجود برای اخذ روادید دانشجوئی هستیم.

ماسکوس گفت در خواست و پیشنهاد بعدی ما مربوطه به ارائه اقامت دائم یا کارت سبز است. او گفت چنانچه ما به سیاست کشورهای عمده مهاجر پذیر اروپای غربی، کانادا، و یا استرالیا را نگاه کنیم، متوجه می شویم این کشورها برای ارائه اقامت دائم به خارجیانی که دکترای خود را در رشته علوم، فن آوری، و مهندسی دریافت کرده اند، تسهیلات عمده ای فراهم آورده است، خواه که آنها تحصیلات خود را در آن کشور و یا هر کشور دیگری به پایان رسانده باشند. به عنوان نمونه، گرفتن اقامت دائم در کانادا برای کسانیکه دکترای خود را در آمریکا دریافت کرده اند بسیار آسان است.

ماسکوس و همکارانش گفتند که به آمریکا کمک خواهند کرد تا بتواند در مورد ارائه ویزا و اقامت دائم به دانشجویان دکترا با کشورهای دیگر به رقابت بپردازد.
او گفت در حال حاضر دانش آموختگان دکترا در آمریکا مجبورند تا کارفرمائی پیدا کنند که برای آنها تقاضای اقامت کند. بدین ترتیب ما بسیاری از افراد خلاق و نورآور را مجبور می کنیم که خاک آمریکا را ترک کنند.
ماسکوس گفت: ما از دولت مصراً می خواهیم که برای گرفتن روادید و اقامت دائم دانشجویان دوره دکترا تسهیلات خاصی فراهم آورد.
XS
SM
MD
LG