لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

سفر ده روزه مدیر یک شرکت سرمایه گذاری آمریکایی به تهران


پس از توافق هسته ای تهران با شش کشور قدرتمند جهان، بزرگترین کارخانه سازنده مواد شیمیایی آلمان اعلام کرده که در نظر دارد به بازار ایران بازگردد. مدیران شرکت های سرمایه گذاری نیز پس از سفر به تهران گفتند جهان آماده می شود تا اوراق قرضه دولت ایران را خریداری کند.

به نوشته بلومبرگ هنگامی که مذاکره کنندگان ایران در وین سرگرم مذاکرات هسته ای با شش کشور قدرتمند جهان بودند، هانس هیومز مدیر یک صندوق سرمایه گذاری مستقر در نیویورک، به تهران سفر کرد تا امکان سرمایه گذاری در ایران را ارزیابی کند.

بلومبرگ می نویسد هانس هیومز، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گری لاک، در طول سفر ده روزه اش به تهران، با نیروی کاری آگاه و تحصیل کرده و با اقتصادی در حال رشد مواجه شد که بسیار وی را تحت تأثیر قرار داد.

آقای هیومز پس از دیدار از تهران گفت آماده است پس از برداشتن تحریم های اروپا و آمریکا، به ویژه برداشتن تحریم از وام دهندگان بین المللی، اوراق قرضه دولت را خریداری کند.

جمهوری اسلامی ایران در ۳۶ سال گذشته دوبار از وام دهندگان بین المللی خواست تا در مجموع یک میلیارد اوراق قرضه دولت را خریداری کنند، اکنون ده سال است که آنها بازپرداخت شده اند.

صندوق های بزرگ سرمایه گذاری با ریسک بالا، موسوم به هج فاندز، همانند مدیریت سرمایه گذاری گری لاک، می گویند که خشکسالی مالی در ایران سپری خواهد شد.

امیر زاده، مدیر شرکت سرمایه گذاری اکسوتکس در لندن می گوید شرکت های سرمایه گذاری عمده جهان آماده هستند تا به محض عرضه اوراق قرضه در تهران، آنها را خریداری کنند: «در حال حاضر موسسات پژوهشی بدهی ایران را ۶ و نیم میلیارد دلار برآورد کرده اند که عمدتاً بصورت پایاپای با کشورهای آسیایی مانند هند و چین است، که در سال گذشته یازده درصد ارزش حجم تولید داخلی کشور را تشکیل می داد.»

علاوه بر شرکت های مالی، باسف، بزرگترین کارخانه سازنده مواد شیمیایی آلمان نیز اعلام کرده است که در نظر دارد به بازار ایران بازگردد.

مدیر عامل این شرکت، پس از سفر اخیرش به تهران، با اشاره به ذخایر سرشار نفت و گاز طبیعی کشور و صنعت پیشرفته پتروشیمی، بازار ایران را برای سرمایه گذاری بسیار توانمند خواند.

شرکت باسف از سال ۱۹۵۹ تاکنون، یعنی ۵۶ سال است که در ایران فعالیت دارد و حتی پس از اعمال تحریم های آمریکا، گروه کوچکی از کارمندان خود را در ایران نگهداشت.​

XS
SM
MD
LG