لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۱

ایران: تقاضای تعطیلی فردو غیرقابل قبول است


رامین مهمانپرست
رامین مهمانپرست
ایران روز دوشنبه از قصد قدرت های جهانی مبنی بر طرح تقاضای بسته شدن تأسیسات هسته ای فردو انتقاد کرد. هفته گذشته خبرگزاری های جهان گزارش دادند که قدرت های بزرگ جهان درصدد آنند که از ایران بخواهند مجتمع فردو را ببندد، تا در عوض از شدت تحریم هایی که بر معاملات ایران حاکم است، کاسته شود. این معاملات عمدتاً معاملات طلا و فلزات گرانبهای دیگر است.

خبرگزاری مهر گزارش داده که امروز دوشنبه رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی چنین تقاضایی را غیرقابل قبول توصیف کرد و فعالیت های نیروگاه فردو را حق مردم ایران خواند.

گزارش ها حاکی از آن است که شش قدرت بزرگ جهان (کشورهای عضو گروه ۵+۱ ) قصد دارند طی دور تازه مذاکرات خود با ایران که ۲۶ فوریه در قزاقستان برگزار می شود، پیشنهاد تعطیل شدن نیروگاه فردو را مطرح کنند.

علاالدین بروجردی رییس کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته (یکشنبه) گفت که فردو هرگز تعطیل نخواهد شد و طرح پیشنهاد بسته شدن آن از سوی غرب، در راستای کمک به «رژیم صهیونیستی» عنوان شده است.

آقای مهمانپرست نیز امروز دوشنبه از آمادگی ایران برای مذاکره خبر داد اما افزود این مذاکرات باید رویکردی منطقی داشته باشند که تمامی حقوق ایران را هم به رسمیت بشناسد.

گفتنی است که تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران معاملات طلا در برابر نفت ایران با ترکیه را غیرممکن کرده اند و روز جمعه اعلام شد که آمریکا بانک موسوم به هالک بانک را از جابه جا کردن ارز این معاملات منع بازداشته اند. هالک بانک به دولت ترکیه تعلق دارد.
XS
SM
MD
LG