لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۷

ایران بر ادامه غنی سازی اورانیوم تاکید کرد


فریدون عباسی دوانی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، می گوید آن کشور غنی سازی اورانیوم را «با قوت» ادامه خواهد داد و شمار سانتریفیوژهای خود را نیز طی سال جاری افزایش می دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز در حالی که جامعه جهانی از ایران خواسته تا غنی سازی اورانیوم را متوقف کند،‌ تأسیسات هسته ای فردو را تعطیل کند، و ذخایر اورانیوم غنی شده خود را از کشور خارج کند،‌ اظهارات اخیر آقای عباسی دوانی که تلویزیون جمهوری اسلامی به نقل از وی پخش کرده، حاکی از پافشاری ایران بر مخالفت با جامعه جهانی و ادامه فعالیت های غنی سازی اورانیوم است.

هم اکنون ۷۰۰ دستگاه سانتریفیوژ در سایت فردو مشغول فعالیت غنی سازی اورانیوم هستند.

در گزارشی که خبرگزاری رویترز در این خصوص منتشر کرده،‌ به اورانیوم غنی شده ای اشاره شده که ایران در سایت فردو تولید می کند. میزان غنای این نوع اورانیوم، ۲۰ درصد است. گزارشی که اوایل ماه جاری میلادی از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر شده، حاکی از آن است که ایران تقریباً تمامی ۲۸۰۰ دستگاه سانتریفیوژی را که تأسیسات فردو برای آنها طراحی شده، در این سایت کار گذاشته است.

یوکیا آمانو، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی،‌ حدود ۳ هفته پیش گفت که ایران با آهنگی پیوسته در حال ادامه فعالیت غنی سازی اورانیوم است و تحریم های جهانی علیه آن کشور اثری در روند این فعالیت ها نداشته است.

فریدون عباسی دوانی،‌ رییس سازمان انرژی اتمی ایران،‌ امروز چهارشنبه گفت که راکتور تحقیقاتی اراک (که غرب می گوید ممکن است راه دومی برای دستیابی ایران به بمب اتم باشد)، بدون مشکل به فعالیت خود ادامه می دهد.

گفتنی است که گزارشی که همین ماه از سوی سازمان ملل متحد منتشر شد،‌ دال بر آن بود که ایران آغاز فعالیت راکتور تحقیقاتی اراک را تا سال ۲۰۱۴ میلادی به تعویق انداخته است. این راکتور قابلیت تولید پلوتونیم لازم برای ساخت سلاح هسته ای را دارد.
XS
SM
MD
LG