لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۵

ايران غنی سازی اورانيوم در تأسيسات زيرزمينی خود را گسترش می دهد


ايران غنی سازی اورانيوم در تأسيسات زيرزمينی خود را گسترش می دهد
ايران غنی سازی اورانيوم در تأسيسات زيرزمينی خود را گسترش می دهد

منابع ديپلماتيک از گسترش فعاليت های هسته ای ايران در تاسيسات زيرزمينی فوردو در قم خبر می دهند.

به گفته اين منابع، ايران غنی سازی اورانيوم در تأسيسات فوردو را در روزهای اخير توسعه داده است. اين اقدام می تواند نگرانی غرب را در مورد ماهيت فعاليت های هسته ای ايران، افزايش دهد و تنش ها را ميان قدرت های غربی و ايران، بيشتر کند.

حرکت ايران در راستای توسعه فعاليت های هسته ای مشکوک کشور در تأسيسات زيرزمينی فوردو در نزديکی قم، اقدامی اعتراضی در برابر فشارهای غرب برای محدود کردن فعاليت هسته ای ايران است.

مقامات ايران ماه گذشته اعلام کردند که در حال غنی سازی ۲٠ درصدی اورانيوم در تأسيسات فوردو هستند. اين غنی سازی ۲٠ درصدی که می توان آن را مرحله نخست ساخت سلاح هسته ای تلقی کرد، ماه گذشته به قرارگاهی زيرزمينی منتقل شد که می توان آن را اقدامی برای امن کردن اين فعاليت در مقابل حملات هوايی آمريکا يا اسراييل دانست. به گفته منابع ديپلماتيک ۳۸۴ سانتريفيوژ در دو آبشار ۱۷۴ تايی در اين تأسيسات نصب شده و قرار است تعداد آنها افزايش يايد. به گفته يک ديپلمات در وين در روز دوشنبه، دو آبشار ديگر نيز به اين تأسيسات اضافه شده اند.

همچنين به گفته ديپلمات ديگری از آژانس بين المللی انرژی اتمی، ايران توسعه فعاليت های هسته ای در اين تأسيسات را تأييد کرده اما توضيح بيشتری در اين باره نداده است.

گسترش اين فعاليت ها توسط ايران در حالی است که شورای امنيت سازمان ملل متحد طی ۴ قطعنامه تحريمی از ايران خواسته تا فعاليت هايش در راستای غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.

ايران در مردادماه سال جاری اعلام کرده بود که تعدادی از ماشين های غنی سازی اورانيوم در حد ۲٠ درصد را از تأسيسات نطنز به سايت فوردو انتقال داده است. از زمان اعلام اين خبر، نگرانی های غرب درباره برنامه ی هسته ای ايران تشديد شده است.

به گفته کارشناسان هسته ای اورانيوم ۲٠ درصد غنی شده می تواند کاربردی دوگانه داشته باشد، و غنی سازی اورانيوم به اين ميزان قدمی مهم در راستای توليد سلاح های هسته ای است. اما اين درحالی است که ايران می گويد غنی سازی ۲٠ درصدی اورانيوم برای تأمين سوخت لازم برای راکتور تحقيقاتی تهران است.

ايران وجود سايت زيرزمينی فوردو را در سپتامبر ۲٠٠۹ و پس از افشای آن توسط سرويس های اطلاعاتی غرب، به آژانس بين المللی انرژی اتمی اطلاع داد. آمريکا و متحدان آن می گويند فعاليت های هسته ای ايران به سوی ساخت بمب اتمی در حرکت است، اما ايران اصرار دارد اين فعاليت ها تنها در راستای توليد برق و همچنين ايزوتوپ های لازم برای استفاده در موارد پزشکی است.

XS
SM
MD
LG