لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۶

یک تریلیون و ٧٠٠ میلیارد دلار در اختیار ٤٠٠ ثروتمند آمریکایی


میانگین دارایی چهارصد شهروندی که به عنوان متمول ترین آمریکاییان شناخته شده اند، معادل یک هشتم اقتصاد کل آمریکاست.

میانگین دارایی آمریکاییان ثروتمند، طی سال گذشته، سیزده درصد بیشتر شده است. نشریۀ معتبر فوربز در شمارۀ تازۀ خود نوشته که مجموع ثروت این عده که چهارصد نفر هستند، به یک تریلیون و هفتصد میلیارد دلار رسیده است.

فوربز می نویسد که میانگین خالص دارایی چهارصد شهروند آمریکایی که نامشان در فهرست متمول ترین آمریکاییان است، رکورد سالهای گذشته را شکسته و به رقم چهار میلیارد و دویست میلیون دلار رسیده (که بیانگر ثروت متوسط هریک از این افراد است).

از هر ده نفری که به عنوان ثروتمندترین آمریکاییان شناخته می شوند، هفت نفرشان از هیچ به ثروت امروز خود رسیده اند.

امسال برای سهامداران عمدۀ اینترنتی اما سال بدی بود. طی سال اخیر، میانگین دارایی غولهای شبکه های اجتماعی یازده میلیارد دلار کمتر شد. ثروت مارک زاکربرگ، بانی فیس بوک، طی سال گذشته به نزدیک نصف رسید. زاکربرگ چند ماه پیش سهام فیس بوک را به بازار بورس عرضه کرد. او در فهرست ثروتمندترین های آمریکا از مقام چهارده به سی و شش سقوط کرده است. ارزش سهام فیس بوک از زمان عرضه به بازار در ماه مه(اندکی بیش از چهارماه پیش)، چهل درصد افت کرده است.

لوئیسا کرول، عضو تحریریۀ مجلۀ فوربز، می گوید که اختلاف دارایی میان آنها که «بسیار ثروتمند»ند با آنها که «فقط ثروتمند»ند، سبب شده که امسال، میانگین دارایی متمولترین شهروندان آمریکا، رکورد شکن شود و به چهار میلیارد و دویست میلیون دلار برسد.

تحلیلگران اقتصادی می گویند فاصلۀ طبقاتی در جامعۀ آمریکا، اکنون از هر زمان دیگری بیشتر شده است.

مجموع ثروت این گروه چهارصد نفره متمولان آمریکایی، معادل یک هشتم کل اقتصاد آمریکاست.

بیل گیتس، موسس و مدیر شرکت مایکروسافت، با شصت و شش میلیارد دلار ثروت، برای نوزدهمین سال پیاپی به عنوان متمول ترین شهروند آمریکایی شناخته شده است. وارن بافت با چهل و شش میلیارد دلار ثروت، نفر دوم، و جورج سوروس، که در هر دو عرصۀ اقتصاد و سیاست فعال است و مواضع لیبرال دارد، در رتبۀ دوازدهم این فهرست جای دارد. مایکل بلومبرگ،شهردار نیویورک، که سه دوره است بر مسند شهرداری این شهر نشسته، امسال از پارسال ثروتمندتر شده و جایگاه دهم را در فهرست ثروتمندترین ها به خود تخصیص داده.

در میان چهارصد شهروندی که درآمریکا متمولترین اند، نام دو تازه وارد به چشم می خورد: یکی لورن پاول جابز، بیوۀ استیو جابز(یکی از بانیان اپل) ، و دیگری جک دورسی(یکی از بانیان تویتر). پی یر امیدیار، موسس وبسایت ای بی، که یک آمریکایی ایرانی تبار است با هشت میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار در رتیه چهل و دوم این جدول است.

چهل و پنج زن نیز در بین این چهارصد آمریکایی بسیار متمول هستند. کالیفرنیا بیشترین شمار ثروتمندان آمریکایی را دارد، و نیویورک، تکزاس، فلوریدا و ایلینوی، به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند.
XS
SM
MD
LG