لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

گزارش فوربز از تلاش دولتی ایران برای تهیه ارز دیجیتال رمزنگاری شده


نشریه فوربز در مقاله ای از تلاش ایران برای ایجاد یک ارز دیجیتال رمزنگار (کریپتوکارنسی) با استفاده از فناوری «بلاک چین» گزارشی منتشر کرده است.

نویسنده فوربز می گوید تلاش تهران برای ایجاد چنین ارزی در سایه بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران صورت می گیرد.

در این مقاله آمده است همچون ونزوئلا که پیشتر نیز تلاش کرده بود با فناوری بلاک چین، چنین ارزی ایجاد کند، تلاش ایران هم به نظر می رسد که اقدامی از روی لاعلاجی باشد.

بر اساس این گزارش، ایران برای ایجاد چنین ارزی احتمالا از کمک روسیه برخوردار خواهد بود.

فوربز می نویسد ایران و روسیه می خواهند یک سیستم جدید جهانی برای نقل و انتقالات مالی ایجاد کنند تا بانک هایشان برابر تحریم ها مقاوم شود.

فوربز می نویسد که روسیه احتمالا ایران را به سمت ایجاد یک ارز رمزنگاری شده دیجیتال سوق می دهد.

ماه مه گزارش شده بود که مقامات ارشد اقتصادی ایران با همتایان روس خود در مسکو دیدار و گفتگو کردند و پس از آن مقامات ایرانی گفتند که بانک مرکزی ایران پیشنهاد نحوه ایجاد یک «رمز ارز» (یا همان ارز رمزنگاری شده) با پشتوانه دولتی را خواهد داد.

گفته شده بود که چنین ارزی می تواند سیستم بانکی سوئیفت را دور بزند.

رسانه ها همچنین گزارش دادند که دو کشور در نظر دارند در مورد همکاری های بین بانکی در ماه ژوئیه صحبت کنند، هر چند گزارشی از چنین دیداری منتشر نشده است.

فوربز می نویسد روسیه به دولت مادورو در ونزوئلا نیز کمک کرده بود که چنین ارزی ایجاد کند هرچند ظاهرا تلاش ونزوئلا در این باره با چالش روبرو شده است.

طبق این گزارش جزئیات بیشتری از اقدام ایران معلوم نیست جز اینکه گفته است پشتوانه ارز رمزنگاری شده، ریال است و طی چند ماه آینده آماده می شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG