لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۳۳

فیلم مستند «به خاطر عشق به رهایی» ستایشگر جایگاه سیاهان در جنگهای آمریکا


فیلم مستند «به خاطر عشق به رهایی» ستایشگر جایگاه سیاهان در جنگهای آمریکا

فيلم مستند «به خاطر عشق به رهايی» زبان به حکايت ابعادی از جنگهای نظامی در آمريکا می گشايد که تا کنون کمتر به آنها پرداخته شده است. اين مستند که در سال جاری در مرکز پخش آثار مردمی ايالات متحده به نمايش درآمد، نقش سياهپوستان را در جنگهای آمريکا آشکار می سازد. در گزارش پيش رو فرنک مارتين کارگردان اين فيلم در گفتگويی با خبرنگار صدای آمريکا در مورد وقايع پشت پرده فيلم می گويد.

فرنک مارتين می گويد اکثر آمريکاييان اطلاعات پراکنده و ناقصی در زمينه خدمات نظامی سياهان، همچون: خلبانان تاسکيگی، خلبانان سياهپوست آمريکا در جنگ جهانی دوم دارند.

فرنک مارتين می گويد، اغلب آمريکاييان با واحدهای سياهپوستان سواره نظام قرن نوزدهم آمريکا، موسوم به سربازان بوفالو، کم و بيش آشنايند. اين هردو از موضوعات معروف و مورد علاقه هاليوود بوده اند.

مارتين می افزاید، با وجود آن که آفريقايی تباران آمريکا هميشه به عنوان سربازان، دريانوردان، هوانوردان و تفنگداران دريايی نقش برجسته و شایسته ای در سرتاسر تاريخ آمريکا ايفا کرده اند، داستان خدمات آنها همواره مسکوت مانده است.

مارتين می افزايد: بيشتر مردم اصلاً خبر ندارند که حدود ۲۰۰ هزار سياهپوست در جنگ داخلی آمريکا شرکت داشتند، يا حتی نمی دانند که اگر جامعه سياهپوستان آزاد ايالت لوئيزيانا حضوری در جنگ نداشت، بريتانيا يقيناً برنده در نبرد نيواورلئان می شد. آنها هرگز چيزی در مورد نقش نخستين هنگ رودآيلند در انقلاب آمريکا نشنيده اند.

در حقيقت اولين کسی که در آمريکا به عنوان يک انقلابی جان خود را از دست داد، برده ای فراری به نام کريسپوس آتوکس Crispus Attucks يکی از پنج انقلابی آمريکا بود که در جريان قتل عام مستعمره نشين بوستون به دست سربازان بريتانيايی کشته شد.

مارتين می گويد به اين دليل علاقه مند به تهيه اين فيلم شد چون هميشه از خود سئوال می کرده، چرا بايد کسی خون خود را در پای ملتی بريزد که هميشه با او، همچون شهروند دست دو، رفتار کرده است؟ اين فيلم مالامال از شرح فداکاريهای تفنگداران دريايی سياهپوست آمريکا در جريان جنگ جهانی دوم در ايالت لوئيزيانا است، ايالتی که حتی به آنها اجازه ورود به رستورانها را هم نمی داد.

فرنک مارتين می گويد: ساخت اين فيلم ۱۰ سال بطول کشيد، اما خوشبختانه اين مدت باعث شد تا فيلم به صورت جامعتری درآيد. فيلم «به خاطر عشق به رهایی» زمانی برای پخش در تلويزيون همگانی آمریکا (PBS) آماده شد که براک اوباما، نخستين فرد سياهپوست مقام فرماندهی کل قوا در آمريکا را در دست گرفت، رويدادی که حتی در ذهن سربازان سياهپوست نسلهای قبل نمی گنجيد.

XS
SM
MD
LG