لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

نظرسنجی فیفا: بیشتر مردم می‌خواهند جام جهانی فوتبال دو سال یک‌بار برگزار شود


به گفته فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، نتایج نظرسنجی‌های جدید که انجام شده نشان می‌دهند اکثریت طرفداران، از طرح برگزاری دوسالانه جام جهانی فوتبال حمایت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این در حالی است که وقتی فیفا و آرسن ونگر، مدیر توسعه جهانی فوتبال و سرمربی سابق باشگاه آرسنال، چندی پیش این پیشنهاد را مطرح کردند، با مخالفت زیادی از سوی اهالی این رشته ورزشی پرطرفدار مواجه شدند.

کنگره فیفا در ماه مه گذشته با اکثریت آرا، نظرسنجی درباره برگزاری هر دو سال یک بار جام جهانی فوتبال را تصویب کرد و از یک شرکت پژوهشی ورزشی آلمانی به نام «آیریس» و شرکت نظرسنجی «یو گاو» خواست تا این پروژه تحقیقاتی را انجام دهند.

از میان بیش از ۲۳ هزار نفر در ۲۳ کشور جهان، ۱۵ هزار نفر که به ورزش فوتبال و جام جهانی علاقمند هستند انتخاب شده و در شش حوزه منطقه‌ای فیفا مورد پرسش قرار گرفتند. نتایج نهایی این‌ نظرسنجی بر اساس پاسخ‌‌های آنها تنظیم شده است.

این نتایج نشان می‌دهند که اکثریت طرفداران علاقه بیشتری به برگزاری جام‌های جهانی فوتبال مردان دارند و بیشتر این افراد نیز از طرح برگزاری دوسالانه جام جهانی حمایت می‌کنند.

فیفا سپس نتایج خلاصه‌تری از این نظرسنجی را با جزئیات بیشتر منتشر کرد، که نشان می‌دهد در حالی که اکثریت پرسش شوندگان از برگزاری مسابقات بیشتر حمایت می‌کنند، اما با توجه به نامشخص بودن جزئیات کامل چنین طرحی، در مجموع تمام رده‌های سنی، اکثرا خواستار حفظ شرایط کنونی هستند.

فیفا با بیان این که نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد «تفاوت‌های عمده‌ای میان بازارهای به اصطلاح سنتی و بازارهای در حال توسعه فوتبال وجود دارد،» می‌گوید «طرفداران جوان‌تر برای تغییرات آمادگی بیشتری دارند.»

این نهاد بین المللی ورزشی قصد دارد تا دامنه این نظرسنجی را گسترش دهد و درباره این طرح از یکصد هزار نفر در یکصد کشور مختلف جهان پرسش شود.

تا این لحظه پیشنهاد فیفا با مخالفت کنفدراسیون‌های فوتبال اروپا و آمریکای جنوبی مواجه شده است، در حالی که کنفدراسیون‌های فوتبال آسیا، و آمریکای شمالی و مرکزی در حال بررسی آن هستند.

XS
SM
MD
LG