لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۹

۲۰۱۰؛ سالی گران برای گرسنگان


۲۰۱۰؛ سالی گران برای گرسنگان
۲۰۱۰؛ سالی گران برای گرسنگان

سال ۲۰۱۰ میلادی در حالی پایان می یابد که قیمت مواد غذایی در بسیاری از نقاط جهان افزایش یافته و میزان گندم ، ذرت و سایر مواد اولیه خوراکی ذخیره شده در انبارها کاهش نشان میدهد . کارشناسان صنایع غذایی از ادامه این روند در سال آینده ابراز نگرانی کرده اند.

---------------------------------------------------------------------------

بالا رفتن قیمت مواد غذایی در سال ۲۰۰۸ به بروز شورش در برخی از کشورهای در حال توسعه انجامید. در حالی شرایط آب و هوایی مساعدی که جهان تا سال ۲۰۱۰ تجربه کرد به افزایش محصولات کشاورزی و کاهش قیمت ها منجر شد. ولی ژاک دیفو jacques diouf رییس سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد معتقد است که هنوز خطر کاهش محصولات کشاورزی از میان نرفته است.

سوخت گیاهی یا به عبارتی تبدیل محصولات کشاورزی به سوخت ، افزایش جمعیت جهان و غیر قابل پیش بینی بودن آب و هوا می تواند همچنان از عوامل کمبود مواد غذایی و افزایش قیمت ها محسوب شود . تنها در سال جاری یک سوم محصول ذرت در ایالات متحده به «اتانول »تبدیل شد. ژاک دیفو می گوید« سیل یا خشکسالی در کشورهای صادر کننده محصولات کشاورزی می تواند موجب کاهش مواد غذایی و بالا رفتن قیمت ها شود.»

در همین حال وقوع خشکسالی در ناحیه دریای سیاه روسیه تولید گندم آن کشور را به یک سوم کاهش داد. به نحوی که روسیه صادرات گندم را ممنوع کرد . این اقدام به بالا رفتن قیمت ها در بازارهای جهانی منجر شد.

سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد اعلام کرده که بهای گندم و ذرت در طی سال گذشته ۵۰ در صد افزایش یافته و کارشناسان پیش بینی می کنند قیمت ها در سال آینده نیز همچنان افزایش یابد.

شنجن فن از کارشناسان انستیتوی تحقیقات برنامه ریزی آذوقه بین المللی معتقد است جهان در آینده باید جمعیت بیشتری را تغدذیه کند در حالی که با کاهش امکانات از جمله زمین و آب روبروست. بنابراین کمک دولت ها به کشاورزان ضروری است.

جان اندرسون یک کارشناس اقتصادی در این باره می گوید« با بالا رفتن قیمت ها کشاورزان تولید خود را افزایش می دهند و اگر بتوان پیامد های ناشی از سیل و خشکسالی را کاهش داد می توان قیمت آذوقه را پایین آورد.» وی اضافه می کند« این اولین بار نیست که کشاورزان با چنین چالشی روبرو هستند. در طی ده هزار سال گذشته جمعیت افزایش و منابع کاهش یافته و انسان موفق شده با نوآوری و فناوری های جدید با مشکل کاهش منابع مقابله کند.»

با وجود این خوش بینی، اندرسون انتظار دارد در طی چند ماه آینده قیمت مواد غذایی تا حدودی افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG