لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۱

نگرانی از ادامه روند کاهش ذخيره گندم در سال ۲۰۱۱


سال ۲۰۱۰ میلادی در حالی پایان می یابد که قیمت مواد غذایی در بسیاری از نقاط جهان افزایش یافت و میزان گندم و ذرت و سایر مواد اولیه خوراکی ذخیره شده در انبار های جهانی رو به کاهش رفت. متخصصان امور آذوقه نگرانند این روند در سال آینده نیز ادامه یابد.

بالا رفتن قیمت مواد غذایی در سال ۲۰۰۸ موجب شورش در برخی از کشورهای در حال رشد شد. خوشبختانه هوای مساعدی که جهان تا سال ۲۰۱۰ شاهد آن بود باعث افزایش توليد محصولات کشاورزی و کاهش قیمت ها شد.

اما ژاک دیو، رییس سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، معتقد است خطر کاهش محصولات کشاورزی از میان نرفته است.

سوخت گیاهی یا به عبارتی تبدیل محصولات کشاورزی به سوخت، افزایش جمعیت جهان و غیرقابل پیش بینی بودن آب و هوا می تواند همچنان از عوامل کمبود مواد غذایی و افزایش قیمت ها باشد. امسال تنها در ایالات متحده یک سوم محصول ذرت به اتانول، تبدیل شد.

ژاک دیو می گوید سیل یا خشکسالی در کشور های صادر کننده محصولات کشاورزی می تواند موجب کاهش مواد غذایی و بالا رفتن قیمت ها شود.

خشکسالی در ناحیه دریای سیاه روسیه تولید گندم آن کشور را به یک سوم کاهش داد. در نتیجه روسیه صادر کردن گندم را ممنوع کرد و قیمت گندم در بازار های جهانی بالا رفت.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد می گوید بهای گندم و ذرت در طی سال گذشته ۵۲ در صد افزایش یافته است و متخصصان پیش بینی می کنند قیمت ها در سال آینده مسیحی همچنان افزایش یابد.

شنجن فن از انستیتوی تحقیقات مشی آذوقه بین المللی می گوید جهان در آینده و با در نظر گرفتن کاهش امکانات از جمله زمین و آب باید جمعیت بیشتری را تغذیه کند؛ کاری که مستلزم کمک دولت ها به کشاورزان است.

جان اندرسون، اقتصاد دان، می گوید با بالا رفتن قیمت ها کشاورزان تولید خود را افزایش می دهند و اگر بتوان پیامد های ناشی از سیل و خشکسالی را کاهش داد می توان قیمت آذوقه را پایین آورد. او می گوید این اولین بار نیست که کشاورزان با چنین چالشی روبرو هستند. در طی ۱۰ هزار سال گذشته جمعیت افزایش و منابع کاهش یافته است و انسان توانسته با نوآوری و پیشرفت فناوری ها بر مشکل کاهش منابع، غلبه کند.

برغم این خوش بینی آقای اندرسون انتظار دارد در طی چند ماه آینده قیمت مواد غذایی اندکی افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG