لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۲

کاهش سه درصدی شاخص قيمت مواد غذایی فائو


کاهش سه درصدی شاخص قيمت مواد غذایی فائو
کاهش سه درصدی شاخص قيمت مواد غذایی فائو

يک اقتصاددان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، عبدالرضا عباسيان، می گويد شاخص قيمت مواد غذایی فائو سه درصد در مقايسه با ماه فوريه کاهش يافته است. عباسيان افزود اين کاهش احتمالا موقت است.

در اوايل ماه مارس، قیمت غلات به دليل آشفتگی سياسی در خاورميانه و زلزله در ژاپن، که سرمايه گذاران بيم آن را داشتند که تقاضا برای مواد غدايی کاهش يابد، پايين آمد. اما قيمت ها مجددا در حال بالا رفتن هستند. اين در حالی است که ذخايز بسياری از غلات اندک است.

عباسیان می گوید اين امر، چند ماه آينده رشد و برداشت محصول را بسيار حياتی می کند. آب و هوای بد و یا هر حادثه دیگری می تواند قیمت ها را به شدت بالاتر ببرد.

به گزارش فائو انتظار می رود مصرف غلات برای غذا، خوراک دام، و سوخت امسال رکورد شکن باشد.

در کنفرانسی در واشنگتن دی سی اقتصاددان وزارت کشاورزی آمريکا، جو گلوبر، به برنامه کشاورزان آمريکا برای توليد بيشتر ذرت و گندم اشاره کرد.

در بين چند نقطه درخشان در گزارش فائو: قيمت برنج در سير صعودی قيمت های غلات چندان تحت تاثير واقع نشده است. قيمت برنج حدود سه درصد در مقايسه با سال گذشته کاهش يافته است. قيمت غلات در غرب و جنوب آفريقا ثابت يا در حال کاهش است. در ماه جاری قيمت شکر هفت درصد و روغن نباتی ده درصد کاهش يافته است.

افزايش قيمت اين دو کالا در ماه های گذشته موجب بالا رفتن شاخص قيمت مواد غذايی شده بود. معاون مدير کل فائو حافظ غانم گفت اوضاع به طورقابل توجهی با آخرين زمانی که قيمت ها به شدت بالا رفتند، متفاوت است.

با اين حال غانم گفت: بانک جهانی تخمین می زند که این دور از افزایش قیمت ها ۴۴ ميليون نفر ديگر را بسوی فقر شديد براند.

XS
SM
MD
LG