لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

استقبال از یک تارنمای آشپزی ایرانی‌ در دوران قرنطینه کرونا


در روزهای قرنطینه خانگی ناشی از ویروس کرونا، فعالیت‌های یک تارنمای آشپزی ایرانی با استقبال زیادی در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

این تارنما «از مامانم یاد گرفتم» (به انگلیسی: I got it from my maman) نام دارد و توسط حامی شرفی، آشپز و هنرمند ایرانی ساکن لندن، اداره می شود.

او در این تارنما ضمن معرفی خوراک‌های متنوع و لذید ایرانی،‌ با استفاده از چیدمان هنری، تزئین صحنه، و تصاویر رنگارنگ، طرز تهیه این غذاها را به صورت ساده‌ای آموزش می‌دهد.

حامی شرفی با اشاره به این که آشپزی در خانواده آنها موروثی است، به صدای آمریکا می‌گوید: «مادربزرگ و مادرم آشپزهای ماهری هستند. من در ایران در رستوران خانوادگی خودمان کار می‌کردم. آن‌جا کلاس‌های آشپزی و مدیریت را با موفقیت پشت سر گذاشتم ‌‌‌و پس از مهاجرت به انگلیس، در رشته آشپزی تحصیل کردم. پس از مدتی زندگی در غربت، احساس دلتنگی به خانواده و غذاهای خوشمزه مامان روز به روز بیشتر می‌شد تا این که تصمیم گرفتم به سبک او آشپزی کنم و این سایت را راه اندازی کردم.»

تارنمای آشپزی حامی شرفی بر خلاف بسیاری از صفحات آشپزی، علاوه بر طرز تهیه خوراک، فوت و‌ فن آشپزی و نکات ریز و جزئیات تهیه غذاها را نیز بصورت کامل شرح می دهد و تجربیات خود در این زمینه را با مخاطب به اشتراک می گذارد.

او اعتقاد دارد از این طریق، درک مراحل مختلف آشپزی برای خواننده راحت‌تر است و او می‌تواند از نظر تجربی و علمی رابطه بهتری با خوراک برقرار می‌کند.

حامی شرفی در گفتگو‌ با صدای آمریکا می‌گوید: «من اعتقاد دارم چشم نیز باید به اندازه دل از غذا لذت ببرد و به همین دلیل در چیدمان، تزئین و عکاسی از کارهایم، سعی می‌کنم چشم ها را متوجه زیبایی، رنگ، و‌ تنوع غذاهای ایرانی بکنم، که البته در این راه همسرم استلا، همواره کمک حال من بوده و هست.»

این آشپز ایرانی در دوران قرنطینه، به آموزش خوراک‌های ساده ای می‌پردازد که مواد اولیه آنها معمولأ در هر خانه ای پیدا می شود تا نیازی به خروج از منزل و خرید از فروشگاه‌های مواد غذایی نباشد.

بسیاری از اعضای تارنمای حامی شرفی در شبکه های اجتماعی، کاربران غیرایرانی هستند که علاقه زیادی به خوراک ایرانی دارند و‌ با شور و اشتیاق زیادی مطلب هفتگی او را دنبال می کنند.

حامی شرفی با اشاره به این که خوراک ایرانی مانند غذاهای هندی، چینی، لبنانی، و یا ایتالیایی در جهان شناخته شده نیست، مهم‌ترین هدفش را معرفی خوراک های رنگارنگ و متنوع گوشه و‌ کنار ایران عنوان می‌کند.

او می‌گوید که به ایرانی بودن خود افتخار می‌کند و اطمینان دارد با سعی و تلاش بیشتر می‌توان روزی هنر آشپزی و غذاهای خوشمزه ایرانی را جهانی کرد.

XS
SM
MD
LG