لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

شهادت سالی ییتز در سنا: به کاخ سفید خبر داده بوديم كه ژنرال فلین قابل اعتماد نیست


سالی ییتز که در روزهای نخست ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ مدت کوتاهی در سمت کفیل دادستان کل آمریکا خدمت کرد، روز دوشنبه در جلسه سنا گفت به کاخ سفید هشدار داده بود که مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، ممکن است از سوی روسیه مورد اخاذی قرار گیرد.

پرزیدنت ترامپ در اواسط ماه فوریه مایکل فلین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، را بدلیل آنکه به مایک پنس معاون رییس جمهوری دروغ گفته بود برکنار کرد.

سالی ییتز، معاون وزیر دادگستری کابینه اوباما، در جلسه تحقیقاتی سنا به سناتورها گفت او پس از شنیدن اظهارات نادرست مایک پنس درباره ارتباط فلین با سفیر روسیه، در اواخر ژانویه مشاور حقوقی کاخ سفید را از این ماجرا آگاه کرد. اما مقامات کاخ سفید هشدار سالی ییتز را یک توصیه غیر رسمی توصیف کردند که موجب نگرانی فوری آنها نشد.

مقام های قضایی و امنیتی دولت اوباما به کنگره آمریکا چه گفتند

ساعاتی پیش از جلسه سنا گزارشهایی مبنی بر اینکه باراک اوباما چند روز پس از پایان انتخابات در ملاقاتی پرزیدنت ترامپ را در مورد قابل اعتماد نبودن فلین آگاه کرده بود منتشر و از سوی کاخ سفید هم تایید شد.

در جلسه سنا خانم ییتس در واکنش به این سؤال که آیا مدرکی وجود دارد که رابطه میان تیم ترامپ و دولت روسیه را ثابت کند، گفت از آنجا که پاسخ به این سؤال لازمه افشای اطلاعات محرمانه است به آن جواب نخواهد داد.

جیمز کلاپر، مدیر اطلاعات ملی دولت اوباما، نیز در این جلسه بر اظهارات پیشین خود مبنی بر عدم وجود هر گونه نشانی از تبانی میان ستاد انتخاباتی پرزیدنت ترامپ و دولت روسیه تأکید کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG