لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۳

سازمان ملل: در اثر جاری شدن سيل در پاکستان يک ميليون نفر ديگر آواره شدند


تلاش امداد گران برای کمک به سيل زدگان پاکستانی ادامه دارد. در حالی که در اثر طغيان با رودخانه ايندوس و شکستن آب بندها جمع ديگری خانه های خود را ترک و آواره شده اند. در چنين شرايط دشواری طالبان پاکستان می گويند که به امداد گران خارجی حمله خواهند کرد.

صد ها هزار پاکستانی روز جمعه در پی شکست دو آب بند رودخانه «ايندوس» ناچار به ترک منطقه شدند. اما عده ای با پناه گرفتن در گورستانی قديمی، از اماکن مقدس مسلمانان از ترک منطقه خودداری کردند. سازمان ملل می گويد نزديک به يک ميليون نفر از اواسط هفته جاری تاکنون در جنوب اين کشور آواره شده اند. آخرين جابجايی ها زمانی رخ داد که طالبان عليه امداگران خارجی هشدار داد. اين شبکه شبه نظامی سابقه حمله به گروههای امدادی از جمله دفاتر تحت پوشش سازمان ملل را دارد.

در حال حاضر بيش از ۸ ميليون نفر در سراسر اين کشور به کمک های امدادی نياز فوری دارند. بيش از ۲۰۰ نفر، از جمله تعداد زيادی کودک از چهار روز گذشته تا کنون در نقطه مرتفعی در يک گورستان به دام افتاده اند. يک قايق نجات برای رسيدن به يک اردوگاه آوارگان بيش از ۳ ساعت در راه است درحالی که جمع اندکی را می تواند با خود حمل کند.

يک مقام ارشد دولتی در شهر جنوبی «تاتا» می گويد ۱۷۵ هزار نفر از ساکنان اين شهر که تقريبا ۷۰ درصد جمعيت آن را شامل می شود پس از آن که آب بند در طول شب شکسته شد از خانه های خود فرار کرده اند. مقامات رسمی تلاش می کنند اين آب بند را که در ۱۲۵ کيلومتری شهر کراچی واقع شده ،ترميم کنند.

يک سخنگوی سازمان ملل می گويد بر اساس گزارش هايی که ما دريافت کرده ايم حدود يک ميليون نفر از چهارشنبه تاکنون در منطقه «تاتا» آواره شده اند. تعيين آمار دقيق کاری دشوار است زيرا راه رسيدن به بسياری از مناطق سيل زده سخت است و بسياری نيز پيش از صدور دستور تخليه به سلامت خانه های خود را ترک کرده اند.

مقام سازمان ملل وضعيت منطقه سند را به مراتب بدتر توصيف کرد و افزود که رساندن کمک های امدادی سرعت گرفته است اما به نظر می رسد که سيلاب هم سريعتر حرکت می کند. اين سيل در اثر بارش باران های موسمی ماه پيش، از مناطق کوهستانی شمال غربی آغاز شد. به گفته سازمان ملل تاکنون بيش از ۱۷ ميليون نفر آواره شده و بيش از يک ميليون خانه ويران شده و يا به شدت آسيب ديده است.

XS
SM
MD
LG