لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۳

سیل‌زدگان کجور پس از یک ماه همچنان در بحران به سر می‌برند؛ مسئولان فقط «وعد‌ه» می‌دهند


سیل (آرشیو)
سیل (آرشیو)

خسارت‌دیدگان از دو سیل بخش کوهستانی کجور در شمال ایران با گذشت یک ماه همچنان در وضعیت بحرانی به سر می‌برند و به جای حمایت و رسیدگی، با وعده‌های مسئولان روبه‌رو بوده‌اند.

به گزارش ایرنا، وقوع دو سیل در روزهای دهم مرداد و یکم شهریور، حدود ۳۱ میلیارد تومان خسارت به کشاورزان و دامداران مازندرانی وارد کرده است.

روستای «انگاس» و شهر کجور از جمله مناطق آسیب‌دیده هستند. بنا بر این گزارش، تخریب خانه‌ها، مسدود شدن راه‌های روستا، تخریب شبکه آب‌رسانی، و نابود شدن «صدها دام» از جمله خسارات وارد شده به این مناطق است. سه خانه به طور کامل از بین رفته، ۲۳ خانه حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد آسیب دیده، و لوازم خانگی، ازجمله فرش و لوازم برقی آسیب دیده و صدها رأس دام را آب برده است.

هرچند مقامات استانی جلساتی برای «ترمیم خرابی‌ها» برگزار کرده‌اند و می‌گویند «یک کامیون» لوازم ضروری زندگی به آسیب‌دیدگان داده‌اند، اما برخی سیل‌زدگان به ایرنا گفته‌اند «تا این لحظه هیچ‌گونه کمکی» دریافت نکرده‌اند. به گفته یکی از دامداران، مسئولان تاکنون فقط «۱۰ تن سبوس» به او داده‌اند و پول آن را هم گرفته‌اند.

با وجود سیل‌خیز بودن منطقه کوهستانی کجور و تکرار سالانه سیل، به گفته بخشدار کجور، مقامات برای ساخت دامداری در حاشیه رودخانه، در محل تلاقی دو رودخانه، به یکی از دامداران که دچار بیشترین آسیب شده، مجوز احداث دامداری داده‌ بودند.

سوء مدیریت منابع طبیعی و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه در ایران برشمرده شده است.

XS
SM
MD
LG