لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۴

معاون دادستان کل ایران: ۱۰۰ حساب بانکی برای جمع‌آوری کمک به سیل‌زدگان مسدود شده است


سیل در لرستان
سیل در لرستان

جواد جاویدنیا، معاون دادستان کل ایران در امور فضای مجازی، گفت طی روزهای اخیر ۱۰۰ حساب بانکی که برای جمع‌آوری کمک به سیل‌زدگان ایجاد شده بود، مسدود شده‌اند.

به گزارش ایسنا، جاویدنیا اضافه کرد که براساس «رصدهای انجام شده و گزارش‌های مردمی» ۲۰۰ حساب بانکی به دادستانی گزارش شده و وضعیت این حساب‌ها در دست بررسی است.

معاون دادستان کل ایران اضافه کرده است که افراد، نهادها و موسسه‌هایی که قصد جمع‌آوری کمک مردمی دارند، باید «از طریق هلال احمر مجوز» دریافت کنند.

مقام‌های ایرانی از مردم و موسسه‌های مختلف درخواست کرده‌اند که برای ارسال کمک از طریق سازمان هلال‌احمر اقدام کنند، مسئله‌ای که با استقبال مردم مواجه نشد.

چندی پیش معاون دادستان کل ایران به اشخاص و چهره‌های شناخته شده هشدار داده بود که «در صورت اقدام، حساب‌ها مسدود و مبالغ جمع آوری شده توقیف و به سازمان‌های یادشده» تحویل داده خواهد شد.

به گفته برخی ناظران عدم اطمینان مردم به سازمان ها و نهادهای دولتی، یکی از دلایل مهمی است که بسیاری ترجیح می‌دهند بصورت مستقیم یا از طریق افراد قابل اعتماد به مصیبت زدگان کمک کنند.

از زمان زلزله کرمانشاه که بازسازی و کمک با تاخیر از سوی دولت همراه شد، چهره‌هایی چون علی دایی شخصا به منطقه رفتند و کمک به آسیب دیدگان را آغاز کردند. اما کمی بعد آن‌ها از سوی مقام های قضایی احضار شدند.

مقام‌ها مدعی شدند دلیل احضار آن‌ها رسیدگی به چگونگی خرج کمک های مردمی بود اما برخی فعالان می گویند هراس حکومت از مرجع شدن این چهره ها، دلیل برخورد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG