لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

سیل ده ها شهر و روستا را تخریب کرد


سیل درخاش
سیل درخاش

در سیل و توفان چند روز اخیر دست کم ۶ تن کشته و ۱۳۵ شهر و روستا به شدت خسارت دیده اند.

جاری شدن سیل بر اثر ریزش باران های شدید در شهرها و روستاهای پنج استان موجب خسارت و تلفات گسترده شده است. به گفته رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در هفته اخیر ۲۱ شهرستان و ۱۱۴ روستا گرفتار سیل زدگی شده و شش نفر جان خود را ازدست داده اند. به گفته محمود مظفر سه نفر در استان سیستان و بلوچستان و سه نفر دیگر در استان کرمان قربانی سیل شده اند.

قربانیان و خسارات
به گزارش خبرگزاری مهر بر اثر سیل و طغیان رودخانه ماشکید در سراوان روز چهارشنبه اتومبیلی با چهار سرنشین در داخل رودخانه واژگون شد که به دلیل شدت و حجم سیلاب در رودخانه ماشکید تنها یک تن از آنان نجات یافت.

یک دختربچه ده ساله در روستایی در حوالی بم، یک پسر بچه پنج ساله در خاش ویک مرد ۴۵ ساله در روستایی در نزدیکی جیرفت از دیگر قربانیان سیل هستند.

بنا به گزارش جمعیت هلال احمر استان های سیل زده سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، اصفهان و فارس هستند. سیل خانه های بسیاری از مردم را در مناطق سیل زده ویران کرده و آنان را ناگزیر از تخلیه خانه و کاشانه خود کرده است. در حال حاضر حدود دو هزار تن از سیل زدگان به صورت اضطراری در چادرهای هلال احمر اسکان داده شده اند. هلال احمر ازنجات دادن جان سه هزار و ۷۰۰ نفر خبر داده است.

با وجود خسارت های فراوانی که جاری شدن سیل به راه ها، شبکه های آب و برق، محصولات مزارع و باغ ها ، خانه ها و دام های مردم وارد کرده است هنوز آماری از میزان دقیق خسارت ها و تلفات جانی گزارش نشده است. به گفته محمود مظفر ۳۸۰ امدادگر در ۴۰ تیم سرگرم امداد رسانی به سیل زدگان در بیش از ۱۳۵ شهر و روستای سیل زده هستند.

تجمع اعتراضی سیل زدگان جیرفت
گزارش ها از تجمع اعتراضی عده ای از سیل زدگان جیرفت در برابر فرمانداری این شهر خبر داده اند. سیل زدگان به عدم تامین مایحتاج اولیه و امدادرسانی معترض بودند. تنها در جریان توفان و سیل در جیرفت یک هزار خانه مسکونی تا ۵۰ درصد تخریب شد و خسارت های زیادی به بخش های کشاورزی و زیرساختی وارد آمد.

اعلام وضعیت بحران در بم، به ارگ بم آسیب نرسید
به گفته فرماندار بم باران های سیل آسا به ارگ بم آسیب نرسانده است. به گفته او با کنترل مسیر سیل در پشت ارگ بم و جلوگیری از انحراف آن به سوی ارگ آسیبی به قدیم ترین بنای خشت و گلی جهان نرسیده است. با این حال فرماندار بم گفته است سیل در روستاهای بم ۵۰ قنات را به طور کامل ویران کرده است. تخریب کانال های آب، شبکه های برق، تلفن، راه های مواصلاتی، منازل مسکونی و باغات خرما و مرکبات و تلف شدن هزاران دام ازجمله خسارات ناشی از سیل اعلام شده است.

به گفته فرماندار بم سیل و توفان همچنین خسارت های سنگینی به عشایر منطقه بم وارد آورده و همه چادرهای عشایر را تخریب کرده و دام ها و وسایل و امکانات زندگی آنها را به طور کامل از بین برده است.
او میزان خسارات در بم و روستاهای آن را بسیار بالا اعلام کرد و از تشکیل ستاد بحران در این شهرستان خبر داد.
XS
SM
MD
LG