لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۴

ورشکستگی شرکتی که ٣ تروريست ۱۱ سپتامبر در آن آموزش خلبانی ديده بودند


ورشکستگی شرکتی که ٣ تروريست ۱۱ سپتامبر در آن آموزش خلبانی ديده بودند
ورشکستگی شرکتی که ٣ تروريست ۱۱ سپتامبر در آن آموزش خلبانی ديده بودند

ده سال بعد از حمله تروريستی ۱۱ سپتامبر در آمريکا، بسياری از مردم هنوز با حيرت از خود سؤال می کنند که چه پيش آمد؟ چند تروريست با هواپيما به ساختمانهای نيويورک و واشنگتن حمله کردند و سه هزار نفر را کشتند؟

جالب اينجاست که سه تن از آن چهار تروريست، هدايت هواپيما را در آموزشگاههای خلبانی آمريکا ياد گرفته بودند. يکی از آن آموزشگاههای خلبانی آمريکا که سه نفر از تروريستهای ۱۱ سپتامبر در آن آموزش ديده بودند، اکنون ورشکست شده و وجود ندارد.

کنترل دو فروند از هواپيماهايی که در جريان ۱۱ سپتامبر به برجهای دوقلوی نيويورک حمله کردند، بر عهده محمد عطا و مروان الشِهی بود.

رودی دِکرز، تبعه هلند، رييس يکی از آن آموزشگاههای خلبانی در فلوريدای آمريکا است، که تروريستها در آن آموزش ديده بودند. رودی ما را سوار هواپيمايی کرد که دقيقاً از همان نوع هواپيماهای چهار نفره ای است که محمد عطا و مروان الشِهی با آن آموزش ديده بودند.

آقای دکرز ما را به همان مسيری برد که معمولاً دانشجويان را برای آموزش به آنجا می برند. او هر روز اين دو نفر را می ديده است، هنوز برگه های ثبت نام آنها، نمره ها، مدارک ويزای دانشجويی شان، و حتی امضای عطا را روی مدرک گواهی خلبانی اش، نگهداشته است.

رودی دِکرز می گويد: محمد عطا برعکس مروان الشِهی هميشه تو خودش بود، زياد حرف نمی زد، دوست نداشت با ما حرف بزند.

آنها مثل اغلب دانشجوهای خارجی بودند، غير از اينکه به قول آقای دکرز، اين دو اصولاً کمی بی ادب و بی توجه بودند. اما وقتی مربی شان به آنها اخطار کرد که ممکن است اخراج شوند، رفتارشان بهتر شد.

ساعت ۴ بعد از ظهر روز بعد از حملات ۱۱ سپتامبر، مأمورای اف بی آی به دفتر آقای دکرز رفتند. در ساختمان آموزشگاه همه پرونده ها و کامپيوترها را ضبط کردند و مسؤلان اداره مهاجرت از رودی دکرز نيز بازجويی به عمل آوردند و پرونده های ويزاهای دانشجويی را زير و رو کردند. آقای دکرز به کنگره احضار شد و از طرف ايالت فلوريدا به تقلب متهم شد که بعدها اين اتهامات پس گرفته شد. اما زندگی زناشويی و کارش نابود شد.

او می گويد ديگر امکان ندارد دانشجوی مسلمان بگيرد چون به خاطر همين موضوع همه زندگی خود را از دست داده است و آرزوهايش نقش بر آب شده است.

XS
SM
MD
LG