لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۰

گروه افسانه‌ای «فیلت وود مک» با اعضای جدید، پائیز به صحنه باز می‌گردد


تصویری از از میک فیلت‌وود، یکی از بنیانگذاران گروه - آرشیو
تصویری از از میک فیلت‌وود، یکی از بنیانگذاران گروه - آرشیو

گروه راک فلیت‌‌وود مک، صاحب پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی پاپ، اول پائیز با اجرایی در جشنواره موسیقی شبکه رادیویی «آی هارت» با ترکیبی جدید به صحنه باز می‌گردد.

در پی مرگ هفته گذشته گیتاریست گروه، «دنی کیروان»، نوازنده طبل‌ها و یکی از دو بنیانگذار گروه، «میک فیلت‌وود» و «استیوی نیکز» ترانه‌سرا و خواننده برجسته، و دیگر اعضای قدیمی گروه، که به هفتاد سالگی رسیده‌اند، با دو عضو جدید، نیل فین و مایک کمپل تور جدید خود را در ۵۰ شهر آغاز می‌کنند.

رسانه‌های موسیقی پاپ روز سه‌شنبه، ۱۲ ژوئن گزارش دادند فلیت‌وود مک روز جمعه ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۸ با اعضای جدید در لاس‌وگاس کنسرتی از ترانه‌های قدیمی و جدید گروه را اجرا خواهد کرد.

برای نخستین بار، «مایک کمپل» گیتاریست گروه «تام پتی و هارت برکرز» و همچنین «نیل فین»، خواننده و رهبر گروه «کرادد هاوس» در کنار اعضای قدیمی و سالخورده فلیت‌وود مک، از جمله استیوی نیکز، میک فلیت‌وود جان مک‌وی و کریستین مک‌وی، ظاهر خواهند شد. نیل فین بهار امسال جای لیندسی باکینگهام، گیتاریست اصلی فلیت‌وود مک را گرفت.

ترانه‌سرا و خواننده «استیوی نیکز» که به تنهایی ۱۳۰ میلیون نسخه آلبوم در دنیا فروخته است، در بیانیه‌ای که درباره جشنواره شبکه رادیویی «آی هارت» به رسانه‌ها داد، نوشت «زیبایی این رویداد این است که قدرت واقعی رادیو را نشان می‌دهد، و هنرمندان از ژانرها و نسل‌های مختلف در آن فرصت می‌یابند که یک صحنه را با هم مشترک شوند.»

پیوستن گیتاریست لیندسی باکینگهام و خواننده استیوی نیکز در سال ۱۹۷۴، چهره و سبک موسیقی فلیت‌وود مک که تا آن موقع مثل خیلی از گروه‌های انگلیسی هم‌عصر خود، روی زنده کردن موسیقی بلوز متمرکز بود، تغییر داد و حاصل آن، آلبوم جدیدی بود که با نام «فلیت‌وود مک» در سال ۱۹۷۵ بیرون آمد. این آلبوم که میکس جدیدی از آن ژانویه امسال به بازار آمد، نخستین موفقیت توده‌ای برای این گروه را به ارمغان آورد و بلافاصله به راس جدول پرفروش‌ترین‌ها صعود کرد و ۵ میلیون نسخه از آن فروش رفت.

روجلد آلبوم «فلیت‌وود مک» - سال 1975
روجلد آلبوم «فلیت‌وود مک» - سال 1975

آلبوم بعدی گروه، «رومرز» Rumors در سال ۱۹۷۷ بیرون آمد و منعکس‌کننده بحران‌های زندگی‌های شخصی اعضا در پی موفقیت جهانی بود. این آلبوم ۱۹ میلیون نسخه فروش داشت، و بسیاری از ترانه‌های به یادماندنی ساخته اعضای مختلف گروه، که هنوز هم مرتبا از رادیوها پخش می‌شود، از این آلبوم است.

روجلد آلبوم رومرز از فلیت‌وود مک - سال 1977
روجلد آلبوم رومرز از فلیت‌وود مک - سال 1977

کنسرت فلیت‌وود مک در لاس‌وگاس، مقدمه تور جدید این گروه است که سوم اکتبر در شهر «تولسا» ایالت اوکلاهما شروع می‌شود و ۵۰ شهر را در خواهد نوردید.

جاستین تیمبرلیک، جک وایت، مرایا کری، کری اندروود، از چهره‌های برجسته‌ای هستند که در جشنواره «آی هارت رادیو» در لاس‌وگاس، که مستقیما دو شب از شبکه تلویزیونی CW پخش می‌شود، روی صحنه خواهند رفت.

هفته گذشته، مرگ «دنی کِروان» گیتاریست سابق گروه فلیت‌وود مک، نام این گروه را در رسانه‌ها مطرح ساخت. کروان هنگام مرگ ۶۸ سال داشت. خبر مرگ او را فلیت‌وود مک با پیامی از میک فلیت‌وود و دیگر اعضای گروه، در راس وب سایت اختصاص خود، روز ۸ ژوئن منتشر کردند. او که در نواختن بلوز تخصص داشت، در سال ۱۹۶۸ به این گروه پیوست و ۵۰ سال با آن همراه بود.

فلیت‌وود مک، حاصل همکاری گیتاریست «پیتر گرین» و نوازنده طبل‌ها «میک فیلت‌وود» و گیتاریست «جرمی اسپنسر» کار خود را بیش از ۵۰ سال پیش، در سال ۱۹۶۷ میلادی، در لندن شروع کرد و با فروش بیش از ۱۰۰ میلیون آلبوم، یکی از پرفروش‌ترین گروه‌های موسیقی پاپ و راک در تاریخ است. استیوی نیکز و لیندسی باکینهام، زوج خواننده ترانه‌های راک مردمی (فولک راک) پنج سال بعد در لس‌آنجلس به فلیت‌وود مک که در آن موقع یک گروه بلوز راک بود، پیوستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG