لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۴

مذاکرات استانبول روز شنبه آغاز می شود


مذاکرات استانبول روز شنبه آغاز می شود
مذاکرات استانبول روز شنبه آغاز می شود

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران روز ۲۶ فروردین ماه در استانبول برگزار می‌شود. سخنگوی خانم اشتون گفته است: «ما امیدواریم نخستین دور از گفتگوها، در فضایی سازنده برای پیشرفت واقعی باشد. هدف ما البته پیشرفت متداوم است.»

رسانه های ایران روز دوشنبه ۲۱ فروردین ( ۹ آوریل) گزارش دادند علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران گفته است ایران پیش از ازسرگیری مذاکرات اتمی هفته جاری با پیش شرط های قدرت های جهانی موافقت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاریهای ایران، علی اکبر صالحی وزير امور خارجه ایران گفته است: «اميدواريم در اين نشست قدمهايی رو به جلو برداشته شود.» آقای صالحی با اشاره به آنچه در رسانه ها درباره وجود پیش شرط عنوان شده گفت: «گذاشتن هر شرط و شروطی قبل از نشست يعنی نتيجه‌ گيری قبل از مذاکره که کاملا بی‌معناست و هيچ يک از طرفين شروطی را که قبل از مذاکره گذاشته می‌شود نخواهد پذيرفت.» وی افزود: «ما در اين نشست نظراتی داريم و ۱+۵ نيز نظرات خود را دارد، اما بايد به مشترکاتی دست يابيم.»

آقای صالحی افزوده است: «این مسائل را رسانه ها مطرح کرده اند و ما نمی توانیم اساس قضاوت خود را بر بنیان نگرانی ها و مسائلی بگذاریم که رسانه ها پوشش می دهند.» او گفت تیم مذاکره کننده ایران این گزارش ها را نادیده می گیرد و در گفتگوها از موضع خود دفاع خواهد کرد.

فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت تقاضای دست کشیدن ایران از غنی‌سازی ۲۰ درصدی «غیرمنطقی» است: «ما سوخت تا غنای ۲۰ درصد را بیشتر از نیازمان تولید نمی‌کنیم چرا که به صرف ما نیست که آن را تولید و نگهداری کنیم. ما به اندازه‌ای تولید می‌کنیم که پاسخگوی راکتور تهران و نیز سوخت راکتور بعدی که می‌خواهیم در آینده آن را بسازیم و به آژانس اعلام خواهیم کرد، باشد.»

ایالات متحده و دیگر قدرتهای غربی نسبت به تولید اورانیوم ۲۰ درصدی در ایران ابراز نگرانی شدید می‌کنند، زیرا قابلیت تولید سلاح اتمی را افزایش می دهد. بر اساس گزارش‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران در تاسیسات «فردو» غنی‌سازی اورانیوم را به غنای ۲۰ درصدی رسانده‌است؛ اما آقای عباسی گفت غیر از «فردو» در سایت نظنز هم «سوخت تا غنای ۲۰ درصدی تولید می شد.»

ایران به دلیل ادامه غنی سازی و عدم رفع نگرانیهای غرب از برنامه هسته ای، مورد تحریم های شدید و فزاینده قرار گرفته است. ایران می گوید قصد تولید سلاح اتمی ندارد و فعالیتهایش در این زمینه کاملا صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG