لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

پنج زندانی بلوچ از جمله یک کودک‌مجرم در زاهدان اعدام شدند


اعدام در ایران (آرشیو)
اعدام در ایران (آرشیو)

سازمان حقوق بشر ایران یکشنبه ۳۰ مرداد در گزارشی از اجرای حکم اعدام پنج زندانی بلوچ در زندان زاهدان خبر داد.

به گزارش این سازمان، یکی از افرادی که حکم قصاص نفس برای او اجرا شده‌ امید عالیزهی، که نام خانوادگی او «عالیزاده» نیز ثبت شده است، کودک‌مجرمی است که در سن ۱۷ سالگی در یک درگیری خیابانی مرتکب قتل شد. او که به‌ اتهام «قتل عمد» به «قصاص نفس» (اعدام) محکوم شده بود، روز گذشته در زندان زاهدان اعدام شد.

به گفته یکی از نزدیکان‌ این کودک مجرم،‌ او یکبار در دادگاه از‌ اتهام قتل عمد تبرئه شده و قتل او را غیر عمد تشخیص داده شده بود. اما در پی اعتراض خانواده مقتول حکم به قتل عمد تغییر پیدا کرد و او به اعدام محکوم شد.

روز شنبه ۲۹ مرداد به همراه این کودک-مجرم، حکم اعدام چهار زندانی دیگر نیز در زندان مرکزی زاهدان با اتهامات مربوط به مواد مخدر و قتل عمد به اجرا درآمد.

براساس آمار منتشر شده از سوی نهاد‌های حقوق بشری، از آغاز سال جاری میلادی تاکنون دستکم ۱۰۳ شهروند بلوچ در ایران اعدام شده‌اند که این رقم نزدیک به ۳۰ درصد کل اعدام‌ها است. این در حالی است که شهروندان بلوچ بین ۲ تا ۵ درصد کل جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند.

محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، اوایل تیر ۱۴۰۱ در گفتگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا از دو برابر شدن شمار اعدام‌های سال ۲۰۲۲ در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۱ خبر داد.

او با بیان این که اعدام‌شدگان متهم به ارتکاب جرایم مرتبط با مواد مخدر یا قتل بودند، گفت: «افزایش تعداد اعدام‌ها همزمان با اوج گیری اعتراضات خیابانی در ایران نشان می‌دهد که هدف حکومت ایجاد ارعاب سیاسی است نه مقابله با جرم و مجرمان.»

او از نهادهای بین‌المللی اپوزیسیون و سازمان‌های مدنی خواست تا با افزایش فشار و بالا بردن هزینه‌های سیاسی جمهوری اسلامی را در صدور و اجرای حکم اعدام وادار به عقب نشینی کنند.

مشروح پاسخ‌های محمود امیری مقدم به پرسشهای صدای آمریکا را در زیر می ‌شنوید:

XS
SM
MD
LG