لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۱۵

مد لباس بانوی اول، میشل اوباما، انگیزه نوشتن یک کتاب تازه به نام Mrs. O


مد لباس بانوی اول، میشل اوباما، انگیزه نوشتن یک کتاب تازه به نام Mrs. O

وبلاگ نویسی که تمام مطالب خود را به بررسی مد لباس بانوی اول آمریکا، میشل اوباما اختصاص داده است اخیرا این مقالات را به صورت یک مجموعه درکتاب تازه ای منتشر کرده است. بنا برگفته این زن وبلاگ نویس، از دوران ژاکلین کندی تا کنون، یعنی از بیش از۴۰ سال پیش تا امروز، هنوز هیچ بانوی اولی نتوانسته است به اندازه میشل اوباما توجه عمومی را به نوع لباس پوشیدن خود جلب کند.

از آغاز فعالیت های انتخاباتی باراک اوباما تا روز جلوس او در کاخ سفید، میشل اوباما توانسته است توجه همگانی را به خود و لباس هایی که می پوشد جلب کند. در ماه مارس گذشته، عکس میشل اوباما بر روی جلد مجله «وگ» (Vogue) به چاپ رسید. روی جلد شماره ویژه ماه دسامبر مجله «گلمور» (Glamour) هم به عکسی ازمیشل اوباما اختصاص داده شده است.

در ضیافتی که به مناسبت آغاز دوران ریاست جمهوری باراک اوباما برگزار می شد، به خوبی مشهود بود که پرزیدنت با تماشای بانوی اول در لباس سفید اورگانزایی که برای آن شب انتخاب کرده بود بر خود می بالد. یک لباس تک سرشانه ای که روی آن دانه های کریستال و گل های سفید دوخته شده بود.

هر چند تمام افراد از این لباس که توسط «جیسون وو» طراحی شده بود خوششان نیامد اما بیشتر بررسی ها نشان می داد که این منتقدین در مجموع از سلیقه ای که میشل در لباس پوشیدن به خرج می دهد خشنودند.

مری تومر نویسنده کتاب «میسیز او» می گوید: «من فکر می کنم ما امروز در رابطه با میشل اوباما همان احساسی را داریم که در زمان بانوی اول ژاکلین کندی نسبت به او داشته ایم.»

همین موضوع باعث شد تا مری تومر یادداشت های روزانه در وبلاگ خود را درباره مد لباس میشل اوباما آغاز کند. وبلاگ هایی تحت عنوان «میسیز او» که نهایتا منجر به چاپ کتابی به نام «خانم اوباما، نماینده دمکراسی در مد لباس» شد. این وبلاگ به طور روزانه گزارشی درباره آخرین لباسی که میشل اوباما برتن داشته تهیه می کند و به تفسیر به بررسی آن می پردازد.

بیش از ۱۰ هزار خواننده از بیش از ۲۰۰ کشور مختلف جهان در روز از این وبلاگ غیرمتعارف دیدن می کنند:«من فکر می کنم تماشای زنی مدرن و مد روز در مقام بانوی اول آمریکا برای بسیاری از خوانندگان این وبلاگ برانگیزنده است.»

سخنگوی بانوی اول آمریکا در کاخ سفید دراین مورد به خبرنگاران گفت که او نمی تواند در مورد مد لباس خانم اوباما حرفی بزند اما مطمئن است که شیوه لباس پوشیدن او بسیار جلب توجه کرده است و او هم توانسته است از این موقعیت برای مطرح ساختن مسائل مهم تری چون حمایت از خانواده سربازان ارتش آمریکا، سلامت و بهداشت زنان، آموزش موسیقی و باغبانی اورگانیک استفاده کند.

تومر می گوید: «من هرگز آدمی را ملاقات نکرده ام که صرفا میشل اوباما را به خاطر نوع لباس پوشیدنش دوست داشته باشد. ما هم مثل بقیه مردم به خاطر دست آوردهایی که این بانوی اول به عنوان یک مادر، یک همسر نمونه و یک زن تحصیل کرده و حرفه ای داشته است مجذوب او شده ایم اما درعین حال خوشحالیم که می بینیم او در لباس پوشیدن هم سلیقه به خرج می دهد.»

میشل اوباما ازهمان روز نخست در مراسم تحلیف همسرش با پوشیدن یک لباس و کت سبز مغزپسته ای کم رنگ که یک طراح مد آمریکایی کوبائی تبار آن را طراحی کرده بود به همه نشان داد که به جنبه های خلاق مد لباس علاقمند است. اما در واقع خانم اوباما بیشتراز لباس های ساده و ارزان قیمت استفاده می کند. لباسی که او در ملاقات با نخست وزیرانگلستان در ماه آوریل گذشته به تن داشت از یک مغازه معمولی به نام «جی کرو» تهیه شده بود.

تومر می گوید: «وقتی میشل اوباما یک ژاکت از جی کرو می پوشد، همان روز این ژاکت در این مغازه نایاب می شود! برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، یک زن عادی آمریکایی می تواند همان لباسی را به تن کند که بانوی اول درکاخ سفید آن را می پوشد!»

البته میشل اوباما مورد انتقاد برخی از مدسازان و منتقدین مد و زیبایی نیز قرار گرفته است. آن ها معتقدند پوشیدن یک ژاکت بافتنی ساده در ملاقات با ملکه الیزابت در انگلستان کار درستی نبوده است. هم چنین لباس بدون آستینی که میشل در نخستین سخنرانی باراک اوباما برای اعضای کنگره آمریکا به تن داشت بسیار جنجال برانگیز بوده است. برخی معتقدند او نمی بایست بازوهای لخت خود را در این جلسه آن هم درفصل زمستان به نمایش بگذارد.

میشل اوباما اخیرا یک بار دیگر و این بار بر روی جلد مجله گلمور، بازوهای عریان خود را به نمایش گذاشت اما هدف از چاپ این عکس قدردانی از خدمات او در راه کمک رسانی به زنان جوان نیازمند بود. کاری که میشل از سال ها پیش به عنوان یک وکیل زبده به طورجدی به انجام آن اشتغال داشته است.

XS
SM
MD
LG